Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ağız, diş ve çene cerrahisi bölümüne başvuran hastalarda diş çekimi sonrası Alveolitis görülme oranının araştırılması
Investigation of the incidence of Alveolitis after the tooth extraction in patients admitted to Gazi University Faculty of Dentistry oral and maxillofacial surgery department
- Tez No: 619157
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN LEVENT ARAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Diş çekiminin ardından çekim soketi kanla dolar ve pıhtı oluşur. Kan pıhtısı ortama mikroorganizmaların girmesini önleyen bir dizi mekanizmayı da beraberinde işleve sokar ve yara bölgesinin iyileşmesine yardımcı olur. Pıhtının oluşmadığı durumlarda çekim soketi iltihaplanır ve genellikle ağrılı görülen bu durum alveolitis olarak tanımlanır.Bu çalışmanın amacı ;Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bölümüne başvuran hastalarda diş çekimi sonrası alveolit görülme oranının araştırılması ve değerlendirilmesi, alveolitin etyolojik sebeplerinin araştırılması ve bu durumun literature kazandırılmasıdır. Bu çalışmaya diş çekimi sonrası yara yeri iyileşmesi sıkıntılı olan, ağrı, enfeksiyon, kötü koku şikayetiyle gelen 301 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne çeşitli nedenlerle başvuran, diş çekimi sonrasında alveolitis olan hastaların, cinsiyete ve yaşa göre dağılımının; alveolitisin etyolojik sebeplerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bayan hastalarda (%62,5), 20-29 yaşları arasında (%48,2) ve mandibular üçüncü molar bölgesinde (%58,5) alveolite daha yüksek sıklıkla rastlanıldığı belirlendi. Travmatik çekimin alveolit etyolojisinde belirgin bir faktör olduğu tespit edildi. Alveolitin yaş, cinsiyet, diş çekim bölgesi, sigara içme ve diş fırçalama alışkanlığı ile direk olarak ilişkisi olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Following the tooth extraction socket fills with blood and clot occures. Blood clots also put a series of mechanisms that prevent microorganisms from entering to the environment to function together and helps the wound area to improve. In cases where the clot can't occure, extraction sockets is inflamed and this situation is usually defined as alveolitis seen by painful The aim of this study is investigation and evaluation of the incidence of alveolitis after the tooth extraction in patients admitted to Gazi University Faculty of Dentistry Oral and Maxillofacial Surgery Department is investigation of the etiological causes of alveolitis and gained to the literature of this situation.İt has been included 301 patients that healing of wound area after tooth extraction has trouble and coming due to pain, infection, bad odor complaints to this work. In our study, İt is intended that the distribution of patients with alveolitis after tooth extraction by depending age and gender is evaluated on the etiological causes of alveolitis.It was determined that alveolitis had been often encountered at female patients (62.5%) between the ages of 20-29 (48.2%) and in mandibular third molar region (58.5%). It was found that traumatic extraction is a significant factor in the etiology of alveolitis. İt was concluded that alveolitis had a direct relationship with smoking and tooth brushing habits including age and gender on tooth extraction area.