Shane Kraus ve Harold Rosenberg'in geliştirdiği 'pornogrfi tutku anketi' türkçe geçerlilik-güvenirlik çalışması
Turkish validity & reliability study on 'pornography craving questionnaire' developed by Shane Kraus and Harold Rosenberg
- Tez No: 619159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
İletişimin her geçen gün hızlandığı ve kolaylaştığı bir dünyada yaşamaktayız. Bu bizi insan ilişkilerinin sanal bir düzleme kaydığı bir noktaya taşımaktadır. Hızlı gelişen teknoloji sonucunda ortaya çıkan ve bireylerin hem fizyolojik hem psikolojik sağlıklarını etkileyen birçok yeni durumda karşımıza çıkmaktadır. Teknolojiyle birlikte insan ilişkilerinde gözlemlediğimiz bazı ilişki kaymaları da bulunmaktadır. Bireyler artık internet ortamında kendilerine eş bulabilmekte cinsel partner seçmekte, cinsel materyallere kolay ulaşmakta ve cinsel içerikli materyali paylaşmaktadır. Pornografik yayın, yazı, fotoğraf veya video paylaşılan içeriklerin başında gelmektedir. Bu gelişme ile beraber son yapılan çalışmalarda yeni kavramlar ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bunlardan birkaçını şöyle özetlemek mümkündür; internet bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı, spor bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı ve seks bağımlılığı (cinsel bağımlılık) ve pornografi bağımlılığı. Bu bağımlılık türleri, davranışsal bağımlılıklar olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde kolaylıkla ulaşılan materyaller arasında pornografi yayınları üst sıralarda yer almaktadır. Tüm bu gelişim içerisinde 217 katılımcı ile gerçekleştirilen Pornografi Tutku Anketi güvenirlik/geçerlilik çalışması doğrultusunda pornogafinin günlük hayattaki yerinin, izlenme sıklığının, tercih eden yaş aralığının, gelir düzeyi ve eğitim düzeyine göre farklılığının ve analizi gerçekleştirilmiştir. Pornografi tutku anketi soruları dürtü kontrol bozukluğu başlığı altında incelenmiş ve katılımcıların %99 oranında sorulara katılıyorum cevabı verdikleri görülmüştür. Örneklemi oluşturan kişilerin sigara, alkol kullanımları ile de doğru orantılı olan bu sonuç, pornografik materyalin kötüye kullanımını ortaya çıkarmıştır. Burada başka dikkat çeken konu ise kompülsif internet kullanımıdır. Katılımcılar pornografik materyale internet aracılığıyla ulaştıkları için kompülsif internet bağımlılığı kriterleri ile aynı doğrultuda sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
We live in a world where communication is getting faster and easier day by day. This is carrying us to a point where the human relations are shifting to a virtual plane. We also encounter with numerous new situations emerging from rapidly-developing technology and affecting both physiological and psychological health of individuals. Technology is accompanied by several relation shifts we have been observing in the human relations. Now, the individuals are able to find spouses in the internet environment, select sexual partners, access the sexual materials easily, and share sexually explicit contents. Pornographic publications, texts, photographs or videos are the leading shared contents. Simultaneously with this development, new conceptshave been revealing in the recent studies. Some of them can be summarized as follows: internet addiction, technology addiction, sports addiction, shopping addiction, sexual addiction and pornography addiction. Such types of addiction are called as behavioural addictions. Pornographic publications are attop of the list of easily available materials today. In this study, an analysis of place of pornography in daily life, frequency of watching porn, age range preferring pornography, income and education level differences has been performed in line with a survey conducted on 217 participants. Questions of Pornography Craving Questionnaire were analysed under the title of impulse control disorder and participants at the rate of 99 % answered“agree”.This result directly proportional to people's using of cigarettes or alcohol in the sample revealed the abusing of pornographic materials. Here is another issue that attracts attention is compulsive internet use. As participants access the pornographic materials by means of the internet, the results of compulsive internet addiction criteria were had inline with the resultsof pornography addiction criteria.