Bitüm modifikasyonda endüstriyel atık elastomer, termoplastik ve reaktif terpolimer kullanılarak fiziksel özelliklerin geliştirilmesi
Bitumen modification to improve physical properties by usingindustrial wasted elastomer, reactive terpolymer andthermoplasti̇c
  1. Tez No: 619167
  2. Yazar: PELİN AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFULLAH KEYF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada 50/70 penetrasyonlu İSFALT bitümü modifiye edildi. Bitüm modifiyesi için DUPONT firmasının reaktif elastomerik terpolimer (Elvaloy RET) , SEBS ve Atık Halı polimerleri kullanıldı. Elde edilen modifiye bitüm karışımından belirlenen saatlerde numuneler alındı. Her bir numuneye penetrasyon, yumuşama noktası testleri yapıldı. Saf bitüm, %2 Elvaloy RET, %1 SEBS ve %1 Atık halı içeren modifiye bitümden gerekli görülen numunelere IR spektrumu (FT-IR) ve termogravimetrik analiz / diferansiyel termal analiz (TG/DTA) yapıldı. Reolojik analizleri yapıldı. Bitüm modifiye edildikten sonra penetrasyon değerinin azaldığı, yumuşama noktası ve viskozitesinin arttığı belirlendi. Reoloji testi ile bitümün gerilme altında zamana bağlı akış özellikleri incelenmiştir. Saf bitümün %11 gerilim altında lineer bölgesi belirlenirken, modifiye edilmiş bitümün %3 gerilim altında lineer bölgesi belirlenmiştir. Gerilim taraması ile modifiye edilmiş bitüm ve saf bitüm değerleri karşılaştırıldığında G' elastik modülüs, G'' viskoz modülüs ve * kompleks viskozitenin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
50/70 penetration graded bitumen was modified in this study. Reactive elastomeric terpolymer (Elvaloy RET) of DUPONT company, styrene ethylene butylene styrene (SEBS) and industrial wasted elastomer were used in bitumen modification. Samples were taken from the obtained modified bitumen mixture in specified hours. Penetration, softening point, rheology tests were applied on each sample. The samples of pure bitumen, modified bitumens of 2% Elvaloy RET, 1% SEBS and 1% industrial wasted elastomer as deemed necassary were analyzed by means of IR spectroscopy (FT-IR) and thermogravimetrical analysis / differential thermal analysis (TG/DTA). The modified bitümen analyzed of reology. The virgin bitumen was modified, and it was determined that penetration values were decreased while softening point and viscosity were increased. Fluid properties of bitumen were investigated with rheology test. Lineer area of pure bitumen was determined under 11% stress. In spite of that lineer area of modified bitumen was determined under 3% stress. Due to stress scanning results, G' elastic modulus, G'' viscose modulus ve * complex modulus of modified bitumen were increased. 