Karayolu esnek üstyapı aşınma tabakasında kullanılan kireç ve kiremit tozu karışımının performansa etkisinin irdelenmesi
Performance analysis of lime and brick dust mixture in the wearing course of flexible road pavements
  1. Tez No: 938606
  2. Yazar: ESRA ÖZKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışması bitümlü sıcak karışım (BSK) modifikasyonunda, tarihi bir yapı malzemesi olan Horasan harcının temel bileşenlerinden esinlenilerek 1:3 oranındaki kireç/kiremit tozu karışımının katkı malzemesi olarak kullanılabilirliğini araştırmaktadır. Agrega ve bitümden oluşan geleneksel karışıma, agrega ağırlığının %2'si oranında agrega (ince ve filler) ikamesi olarak eklenen bu katkı malzemesinin yol üstyapı aşınma tabakası performansına etkisi dayanıklılık, esneklik ve deformasyona karşı direnç kriterleri özelinde bir dizi laboratuvar deneyi yardımıyla incelenmiştir. Laboratuvar çalışmaları kapsamında hava boşluğu yüzdesi (Pa), optimum bitüm oranı, agregalar arası boşluk yüzdesi (VMA), asfaltla dolu boşluk yüzdesi (VFA), hacim özgül ağırlık (Gmb), Marshall stabilitesi ve akması, indirekt çekme mukavemeti ve tekerlek izi derinliği gibi önemli performans ölçütleri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ışığında söz konusu katkının, geleneksel karışımlara kıyasla üstün performans sergilediği ve üstyapı kaplama tabakasının uzun vadeli dayanıklılığını arttırdığı görülmüştür. Ayrıca endüstriyel işlemler sonucunda oluşan atık kiremitlerin geri dönüşüm potansiyeli dikkate alındığında kireç ve kiremit tozu karışımının, çevre dostu ve sürdürülebilir bir katkı malzemesi olarak yol üstyapı projelerinde kullanılabileceğine dair önemli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the usability of a 1:3 lime/brick dust mixture, inspired by the fundamental components of the historical building material Khorasan mortar, as an additive in hot mix asphalt (HMA) modification. The additive material, added as a replacement for fine and filler aggregates at a rate of 2% of the total aggregate weight in the traditional aggregate-bitumen mixture, was evaluated for its impact on the performance of the wearing course in road pavements. A series of laboratory tests were conducted to examine the additive's effects on durability, flexibility, and resistance to deformation. As part of the laboratory studies, key performance parameters such as air void percentage (Pa), optimum bitumen content, voids in mineral aggregate (VMA), voids filled with asphalt (VFA), bulk specific gravity (Gmb), Marshall stability and flow, indirect tensile strength, and wheel rutting depth were assessed. The results demonstrated that the additive exhibited superior performance compared to traditional mixtures, significantly enhancing the long-term durability of the pavement wearing course. Additionally, considering the recycling potential of waste bricks generated from industrial processes, the lime and brick dust mixture was found to be a sustainable and eco-friendly additive material with promising applications in road pavement projects.