Pirina yağının bitüm modifikasyonunda kullanılması
Using pomice oil in bitumen modification
  1. Tez No: 856406
  2. Yazar: MELEK RUKİYE ŞEHNAZ TIRAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT VERGİ TACİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsan nüfusunun son yıllarda hızla artış göstermesi, tabii kaynaklara olan bağımlılığı arttırmıştır. Mevcut kaynakların azalması, endüstriyel atıkların nüfusa bağlı olarak artması, ulusal ve uluslararası seviyede gelecek kaygısına yol açmıştır.Geçmişten günümüze en çok tercih edilen karayolu ulaşımı; altyapı inşaası, kaplama endüstrisi, yapım sonrası bakın onarım ve korunması yüksek miktarda doğal ve sınırlı kaynaklara ihtiyaç duyar. Karayolu üstyapısında çevresel koşullara bağlı; trafik hacmindeki artış, iklim ve yapım koşullarından gelen olumsuzluklar, tekrarlanan ağır trafik yükleri üstyapı kaplamasında deformasyonlara yol açar. Karayolu deformasyonlarının önüne geçebilmek amacıyla bitümlü sıcak karışımların modifikasyonu yapılmaktadır. Bu çalışmada; Mersin bölgesindeki zeytinyağı fabrikalarında üretim atığı olarak ortaya çıkan pirina yağının, bitüm modifikasyonunda geri dönüşüm ürünü olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Çalışma kapsamında bitüm modifikasyonunun kütlece %1, %2, %4 ve %8 olmak üzere 4 farklı oranda reolojik özelliklerine bakılmıştır. Modifiye edilen bitüm numuneleri için; penetrasyon, yumuşama noktası, parlama noktası, dinamik kesme reometre (DSR), dönen ince film halinde yaşlanma (RTFOT) ve yaşlanma sonrası; penetrasyon, yumuşama noktası, dinamik kesme reometre (DSR), kiriş eğme reometre (BBR), Vialit yapışma, Nicholson soyulma deneyleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile şahit bitüm numunesinin sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the human population in recent years has increased the dependence on natural resources. Depletion of available resources, increase in industrial waste due to population, has led to future concerns at the national and international level. The most preferred road transportation from past to present; infrastructure construction, coating industry, post-construction maintenance, repair and protection require large amounts of natural and limited resources. Depending on environmental conditions on the highway superstructure; the increase in traffic volume, the negative effects of climate and construction conditions, and repeated heavy traffic loads cause deformations on the superstructure coating. In order to prevent road deformations, modifications of hot bituminous mixtures are made. In this study, the usability of pomace heap, which is produced as production waste in olive oil factories in Mersin region, as a recycling product in bitumen modification was examined. Within the scope of the study, the rheological properties of the bitumen modification were examined in 4 different ratios as 1%, 2%, 4% and 8% by mass. For modified bitumen samples; penetration, softening point, flash point, dynamic shear rheometer (DSR), rotating thin film aging (RTFOT) and post-aging; penetration, softening point, dynamic shear rheometer (DSR), beam bending rheometer (BBR), Vitality adhesion, Nicholson peeling tests were performed. The results obtained were compared with the results of the witness bitumen sample.