Türk Deniz Kuvvetleri için denizel çevre yönetim modeli oluşturulması
Maritime environmental management model for Turkish Navy
- Tez No: 619181
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz ve Kıyı Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Soğuk Savaş sonrasında, dünya çevre problemleri gibi yeni sorunlarla yüzleşme zorunda kalmış, güvenlik kavramının içeriği genişlemiş ve böylelikle“çevresel güvenlik”kavramının doğmasına neden olmuştur. Bu gelişmeler,“silahlı kuvvetler-çevre”ilişkisini dünya gündemine taşımış ve silahlı kuvvetlerin çevre denetimine tabi olmasına ilişkin yeni düzenlemelere kapı aralanmıştır. 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 12. maddesinde; askerî işyerleri, askerî bölgeler ve tatbikatların bu kanun çerçevesindeki denetimi ve neticelerine ait işlemlerin; Genelkurmay Başkanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müştereken hazırlanacak yönetmeliğe göre yürütüleceği belirtilmektedir. Çevre Kanunu'nun 12 maddesi gereği hazırlanan TSK Çevre Denetimi Yönetmeliğinin 5'inci maddesi gereğince, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bütün birlik, kurum, karargâh, tesis, bölge ve işyeri faaliyetleri ile tatbikatlar dâhil her türlü askerî maksatlı faaliyetler, çevre mevzuatı hükümleri doğrultusunda çevre denetimine tabi hale getirilmiştir. Çevrenin geliştirilmesi, çevre sağlığının korunması ve çevre kirliliğinin en aza indirilmesine yönelik olarak, denetime tabi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı askerî birlik, kurum, tesis, işyeri ve faaliyetlere yönelik çevre denetiminin sistematik bir şekilde yürütülmesine yönelik bir model hazırlanmıştır. Bu modelin iskeletini; denizel çevreyi koruma adına yürütülmesi gereken faaliyetleri sistematik bir şekilde ele alan Denizel Çevre Uyum Programı (DÇUP) ve Deniz Kuvvetleri bağlısı birlik, kurum ve tesislerin denizel çevreyi korumaya yönelik ulaştığı seviyeyi ölçmeye ve raporlamaya imkân sağlayan Denizel Çevre Takip Programı (DÇTP) oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the Cold War, the world faced new multi-dimensional challenges such as environmental problems, and the definition and the scope of security has extended, creating new terms such as“environmental security”. With these developments,“armed forces-environment relation”became a global agenda item and armed forces became subject to environmental inspection through new regulations. According to paragraph 12 of the Environmental Law (EL) 2872; the inspection, including the after inspection corrective measures, of the military factories, military zones and exercises should be performed according to the regulations which will be prepared by the Turkish General Staff, Ministry of Defence, Ministry of Interior, Ministry of Environment and Urbanisation. With the Turkish General Staff Regulation on Environmental Inspection, which is prepared based on the paragraph 12 of the Environmental Law (EL) 2872; all units, organizations, headquarters, military zones, all military exercises and military actions have become subject to inspection. In light of the rehabilitation and the protection of the environment, and mitigation of the environmental pollution and related risks, a new environmental model has been prepared for all navy units, organizations, headquarters, military zones, naval military exercises and actions. The skeleton of this model is composed of Maritime Environmental Stewardship Program (MESP), which provides guidance about how the maritime environmental management should be done and the Maritime Environmental Tracking Program, which informs us where are we with the implementation of the MESP.