Lie cebirler üzerinde çaprazlanmış modüllerinin bazı özellikleri
Some aspects of crossed modules on Lie algebras
- Tez No: 619182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN SAİT KUZPINARI, PROF. DR. DURMUŞ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezde kullanacağımız cebirsel yapılar ile ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde cebir, modül çaprazlanmış modül ve Lie cebir yapıları ile ilgili kavramlar verilmiştir. Son bölümde ise Lie cebirler üzerinde tanımlanan çaprazlanmış modüller ve 2-Lie cebir üzerinde tanımlanmış çaprazlanmış modüller verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist three chapters. At first chapter, some algebraic basic definitions and theorems that we used in this thesis are given. At chapter two, some concepts corcern with the algebraic structures such that algebra, crossed module and Lie algebra are given. At the last chapter, crossed modules on Lie algebra and crossed modules on 2-Lie algebras concepts are given.