Klebsiella pneumoniae kökenlerinde kolistin direncinin çeşitli yöntemlerle incelenmesi ve direncin MALDI-TOF yöntemiyle hızlı saptanması
Investigation of colistin resistance in klebsiella pneumoniae strains by various methods and rapid determination of resistance by MALDI-TOF method
  1. Tez No: 619210
  2. Yazar: SEÇİL İSKENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜÇÜKBASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son yıllarda karbapenem dirençli Enterobacteriaceae üyeleri özellikle Klebsiella pneumoniae kökenleri hızla artmaktadır. Nazokomiyal enfeksiyonların önemli bir nedeni olan Klebsiella pneumoniae acil halk sağlığı dikkatini gerektirmektedir. Bu kaygının ana nedeni son çare antibiyotiklerden biri olan kolistine karşı artan dirençtir. Tedavide elimizdeki son etkili antibiyotiklerden biri olan kolistine başvurulurken, kolistin direncinin hızlı bir şekilde saptanabilmesi ve tedaviye başlanılması önemli noktalardan biridir. Kolistin duyarlılık testi için ideal bir metodoloji tam olarak tanımlanamamıştır. Ancak EUCAST verilerinin önerileri doğrultusunda kolistin direncinin saptanmasında en başta sıvı mikro dilüsyon metodu yer almaktadır. Fenotipik antibiyotik duyarlılık testleri arasında önerilen disk difüzyon ve gradiyent strip testler kolistin direncini saptamada güvenilir bulunmamaktadır. Matriks aracılı lazer dezorpsiyon iyonizasyon uçuş zamanı kütle spektrometrisi-Matrix-assisted laser desorption/ionization-time of flight (MALDI-TOF) son zamanlarda klinik ve genel mikrobiyoloji laboratuvarlarında bakteri ve mantar tanımlamasında sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Elde ettiğimiz duyarlı ve dirençli K. pneumoniae suşları ile MALDI-TOF'ta bir veri tabanı oluşturarak, genetik algoritma yardımı ile kolistin direncinin erken saptanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, carbapenem resistant Enterobacteriaceae members, especially Klebsiella pneumoniae strains are rapidly increasing. Klebsiella pneumoniae, the notorius cause of nasocomial infections, requires immediate public health attention. The main reason for this concern is the increased resistance to colistin, one of the last resort antibiotics. Detecting colistin resistance rapidly is very crucial for these life threatining bacterial infections. An ideal methodology for colistin susceptibility testing has not been fully defined. However, in line with the recommendations of EUCAST data, liquid microdilution method is the reliable test for determining colistin resistance. The phenotypic antibiotic susceptibility tests such as disc diffusion and gradiyent strip tests are not found reliable for detecting colistin resistance. Matrix-assisted laser desorption ionization flight time mass spectrometry (MALDI-TOF) has recently been used frequently in the identification of bacteria and fungi in clinical and general microbiology laboratories. We aimed to detect colistin resistance instantly by using a genetic algorithm within a MALDI-TOF database created by sensitive and resistant K. pneumoniae strains.