Sigorta primlerini etkileyen faktörler: Seçilmiş OECD ülkeleri üzerine bir uygulama
Factors affecting insurance premiums: An application on the selected OECD countries
- Tez No: 619212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Sigortacılık, İşletme, Banking, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sigorta sektörünün ülke ekonomisine sağladığı önemli katkı, finans piyasası içerisindeki payı incelendiğinde anlaşılmaktadır. Sigorta sektörünün ekonomik göstergesi olan sigorta primlerinin OECD ülkeleri içerisindeki payı ve etkinliği ülkelerin gelişmişlik seviyelerine göre farklılık taşımaktadır. Araştırmanın temel amacı, sigorta primlerini etkileyen faktörleri tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, sigorta primlerini etkileyen faktörler 1983-2016 dönemi verileri ve 17 OECD ülkesinin verileri kullanılarak panel veri yöntemi ile araştırılmıştır. Literatürde yer alan çalışmalarda ağırlıklı olarak, hayat branş sigorta primi üretimi ile hayat dışı branş sigorta prim üretimi üzerine odaklanıldığı görülmektedir. Ancak, toplam sigorta prim üretimi üzerine yapılan çalışmaların sınırlı sayıda kaldığı gözlemlenmiş, bu çalışmada toplam sigorta prim üretimi verileri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, analize dahil edilen değişkenlerden sadece büyüme değişkeninin, sadece hayat branş primi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunmuştur. Elde edilen bir diğer bulgu, büyüme, faiz oranı, döviz kuru, enflasyon değişkenleri ile hayat dışı branş sigorta primi ve toplam sigorta primi arasında pozitif ancak istatistiksel olarak anlamsız bir etkinin olmasıdır. Elde edilen bulgular, literatürde yer alan diğer çalışmaları destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
An important contribution of the insurance sector to the national economy is understood when the share of the insurance sector in the financial market is examined. The share and effectiveness of insurance premiums in the OECD countries, which are the economic indicators of the insurance sector, differ according to the level of development of the countries.The main purpose of the study is to determine the factors affecting the insurance premiums. For this purpose, factors affecting insurance premiums were investigated by using panel data method by using data of 1983-2016 period and 17 OECD countries. Studies in the literature mainly focus on the production of life insurance premium and non-life insurance premium production. However, studies on total insurance premium production remained limited and the total insurance premium production data were used in this study. As a result of the study, only the growth variable of the variables included in the analysis has a statistically significant effect only on the life branch premium. Another finding is that there is a positive but statistically meaningless effect between growth, interest rate, exchange rate, inflation variables and non-life insurance premium and total insurance premium. The findings of this study support the other studies in the literature.