İşletmelerin endüstri 4.0'a hazırlık ve olgunluk seviyelerinin incelenmesi
Evaluation of the readiness and the maturity levels of companies for industry 4.0
- Tez No: 619331
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKINER GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
4. Sanayi Devriminin ortaya çıkması ile birlikte işletmelerin Endüstri 4.0'a ulaşabilmeleri için kendilerini hazırlamaları ve çeşitli önlemler almaları gerekmektedir. Ancak öncesinde, Endüstri 4.0'a ne kadar yakın olduklarını bilmeleri önemlidir. Bu tez kapsamında literatüre dayalı olarak geliştirilen değerlendirme ölçeği ile farklı sektörlerden katılımcılarla yapılan anket çalışmaları sonucunda sektörlerin ortalama Endüstri 4.0 olgunluk seviyesi belirlenmiştir. Sektör karşılaştırmalarına bakıldığında Akıllı Operasyonlar, sektörlerarası Endüstri 4.0 puan sonuçlarında sonucu en düşük çıkan boyut olmuştur. Literatüre benzer şekilde otomotiv sektörünün olgunluk seviyesi diğer sektörlere göre yüksek, tekstil sektörünün seviyesi ise diğer sektörlere göre daha düşük bulunmuştur. Ayrıca, tezde bir işletmenin Endüstri 4.0'a ulaşabilmesi için hangi boyutlara ve projelere odaklanması gerektiğini önceliklendirmek için alternatif projeler arasından belirlenmiş olan fayda, maliyet, zaman ve mevcut Endüstri 4.0 puan kriterleri dikkate alınarak TOPSIS yönteminden yararlanılmıştır. TOPSIS ile yapılan değerlendirme sonucunda, alternatif projeler sıralamasında Strateji ve Organizasyon ile ilgili projeler ilk iki sırada yer almıştır. Önerilen tezin, Endüstri 4.0 dönüşüm sürecinde işletmelere ve bu alana ilgi gösteren araştırmacılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the surfacing of the 4. Industrial Revolution, enterprises need to prepare themselves and take various measures to reach Industry 4.0. But first of all, it is important that they know how close they are to Industry 4.0. Within the scope of this thesis, the average Industrial 4.0 maturity level of the sectors was determined as a result of the survey studies conducted with the participants from different sectors with the evaluation scale developed based on the literature. Looking at sector comparisons, Smart Operations was the lowest dimension in the results of Industry 4.0 points among sectors. Similar to the literature, the maturity level of the automotive sector was higher than that of other sectors and the level of textile sector was lower than that of other sectors.In addition, TOPSIS method has been used by taking into consideration the criteria of benefit, cost, time and existing Industry 4.0 points among the alternative projects in order to prioritize which dimensions and projects a company should focus on in order to reach Industry 4.0. As a result of the evaluation made with TOPSIS, projects related Strategy and Organization took the first two places in the ranking of alternative projects. The proposed thesis is thought to contribute to enterprises and researchers interested in this field during the Industry 4.0 transformation process. .