Gayrimenkul finansmanı ve gayrimenkul projelerinin derecelendirme teknikleri
- Tez No: 619381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT FERHAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Gayrimenkul uzun vadeli bir yatırımdır, uzun vadeli finansman ihtiyacı duyar ve lokasyon özellikli olarak toplumsal, sosyo-ekonomik gelişmeleri bünyesinde bulundurma gibi özellikleri içerir. 187 Milyar TL konut kredisi stoğu bulunan Türkiye'nin, ciddi bir durgunluk senaryosu durumunda, konut portföyünde gerçekleşmesi beklenen değer düşüşünü ve derecelendirme notunu hesaplamak amacıyla Moody's Milan Framework derecelendirme metodolojisi ve MILAN CE Nakit Akımı modelinden yararlanılmıştır. Bankacılık sistemi tarafından gerçekleştirilen gayrimenkul finansman işlemlerinde yapılan analiz ve kredi kullandırım kararları ve süreçleri içinde, gayrimenkulün uzun vadeli değerini belirleyecek olan risk parametrelerinin değerlendirilmesi için, sürdürülebilirlik kriterlerini değerleme metodolojilerini göz önünde bulundurmaya yönelik olarak ESI- Ekonomik Sürdürülebilirlik İndikatörü Modeli'nden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Real estate is a long-term investment, it requires long-term financing and includes features such as location, especially involving social, socio-economic developments. 187 Billion housing loan stock is located in Turkey, in the event of a severe recession scenario, in order to calculate housing portfolio in the realization of the expected impairment and its rating, Moody's Milan Framework rating methodology and MILAN CE Cash Flow benefited from the model. The ESI-Economic Sustainability Indicator Model was used to consider the methodologies for evaluating the risk parameters that will determine the long-term value of the real estate, in the analysis and credit disbursement decisions and processes made in the real estate financing transactions carried out by the banking system.