Psikiyatri kliniğine ilk kez yatan hastalara uygulanan video-resim destekli uyum programının hastaların kaygı ve sosyal damgalanma algılarına etkisi
The effect of video-image assisted adjustment program applied to the patients admitted to the psychiatry clinic for the first time on their anxiety and social stigma perceptions
- Tez No: 619434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA SEVCAN ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı psikiyatri kliniğine ilk kez yatan hastalara uygulanan video-resim destekli uyum programının hastaların kaygı ve sosyal damgalanma algılarına etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Deneysel tipte planlanan araştırma 24.01.2019-02.09.2019 tarihleri arasında Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nin psikiyatri kliniklerine ilk kez yatış yapılan, araştırmanın alınma ve dışlanma kriterlerine uyan 37 kişi (21 kontrol, 16 deney) ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ)”,“Psikolojik Yardım Alma Nedeniyle Sosyal Damgalanma Ölçeği (PYANSDÖ)”kullanılmıştır. Her iki gruptaki bireylere klinik hemşiresi tarafından standart bilgilendirme yapıldıktan sonra ön testler uygulanmıştır. Kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmazken, deney grubuna“Video-Resim Destekli Uyum Programı”uygulanmıştır. Kontrol grubunun ön testten 2 saat sonra; deney grubuna ise müdahale sonrası son test ölçümleri yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, kikare analizi, independent t testi, paired sample t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine the effect of video-image assisted adjustment program applied to the patients admitted to the psychiatry clinic for the first time on their anxiety and social stigma perceptions. Material and Method: The study, which was planned in the experimental design, was conducted between 24.01.2019-02.09.2019 with 37 individuals (21 control, 16 experimental) who were admitted to the psychiatry clinics of Samsun Mental Health and Diseases Hospital for the first time.“Introductory Information Form”,“State-Trait Anxiety Inventory (STAI)”and“Stigma Scale for Receiving Psychological Help (SSRPH)”were used as the data collection tools. Pre-tests were applied to the individuals in both groups after standard information was provided by the clinic nurse. While no application was performed on the control group,“Video-Image Assisted Adjustment Program”was applied to the experimental group. Post-test measurements were performed 2 hours after the pre-test in the control group and after the intervention in the experimental group. Descriptive statistics, chi-square analysis, independent t test and paired sample t test were used in the analysis of the data.