Hemşirelerde kanıta dayalı akut inme bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of nurse's knowledge of evidence based acute stroke
  1. Tez No: 619441
  2. Yazar: NURGÜL MERDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma hemşirelerde kanıta dayalı akut inme bilgi düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu çalışmanın örneklemini Trabzon il merkezinde yer alan Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Farabi Hastanesi'nde çalışan 245 hemşire oluşturmuştur. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“T.C. Sağlık Bakanlığı İnme Klinik Protokolü”kapsamında oluşturulan“Akut İnme Bilgi Düzeyi Ölçme ve Farkındalık Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk ve Kolmogorov Smirnov ile değerlendirilmiştir. Normal dağılımı olan verilerin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örnekler t testi, normal dağılım göstermeyenlerde Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi, kategorik olan verilerde ki kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the evidence-based acute stroke knowledge level in nurses. The sample of this descriptive study consisted of 245 nurses working in Farabi Hospital of Karadeniz Technical University Health Application and Research Center in Trabzon city center. The data are collected by using“Introductory Information Form”and“Acute Stroke Knowledge Level Measurement and Awareness Form”created within the scope of“T.R. Ministry of Health Stroke Clinical Protocol”. The suitability of the data for normal distribution was evaluated with Shapiro Wilk and Kolmogorov Smirnov. One-way analysis of variance and independent samples t test to compare the data showing normal distribution, Kruskal Wallis and Mann Whitney U test to compare data not showing normal distribution, and chi-square test in categorical data were used.