Lise öğrencilerinin siber suç algı düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi (Kırşehir ili örneği)
An analysis of high school students' perception levels of cyber crime according to several variables (A sample from Kırşehir province)
  1. Tez No: 534581
  2. Yazar: ERDAL LAFVERMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde bilgisayarlar arası iletişim yolu ile işlenen suçlar giderek artmaktadır. Artan bu suçlara karşı ceza yasaları geliştirilmiştir. Toplumun ve gelecek nesilleri siber suç dünyasından korumak için toplumun siber suç algısı ve bilgisi artırılmalıdır. Bu kapsamda yapmış olduğumuz çalışmada lise öğrencilerinin siber suç algılarının demografik etmenlere göre değişimi incelenmiştir. Araştırma Kırşehir ilinde 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde eğitim gören 898 lise öğrencisi ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılacak verileri elde etmek için daha önceden İLBAŞ (2009) tarafından hazırlanmış anket ve kişisel bilgileri içeren form kullanılmıştır. Bilişim suçunun suç bakımından değerlendirilmesi için demografik bilgiler içeren anket soruları kullanılmıştır. Ölçeklerden toplanan verilerin analizinde betimsel istatistikler, ikili gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için bağımsız örneklem T-Testi, ikiden fazla olan gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için de tek yönlü ANOVA Testi analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin en çok kişisel bilgilerin çalınması, çocuk pornografisi siteleri yayınlanması ve erişimi, banka hesap bilgilerinin ele geçirilmesi suçları hakkında bilinçli olduklarını ve bu tür sorulara ağır suç olarak cevap verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's world, the crimes committed via intercomputeral communication are increasing day by day. In order to protect the society and the future generations from the world of cyber-crimes, the society's perception and awareness of cyber-crimes must be increased. In the study that we conducted in this content, we examined how the perception levels about cyber-crimes of high school students change according to demographic factors. The survey was conducted in Kırşehir province on 898 high school students who are studying in the term of 2016-2017. In order to get the data to be used in the survey, the questionnaire that was prepared before by İLBAŞ (2009) and a personal information form prepared by the researcher were used. The questions in the questionnaire consist of two sections; demographic information and the evaluation of a group of cyber-crimes as 'crime'. In the data analysis collected from the scales, descriptive statistics were used, to determine the differences between couple groups, independent sample t-test and in order to determine the differences between groups of more than a couple, one-sided ANOVA test analysis were used. It was concluded from the survey that high school students are mostly conscious of the crimes such as; processing of personal data, accessing to and broadcasting of child pornography sites, stolen bank accounts and that they see this kind of crimes as 'severe crime'.