Askorbik asidin sıçanlarda iskelet kası iyileşme sürecine etkisi
Effect of ascorbic acid on skeletal muscle healing process in rats
  1. Tez No: 619463
  2. Yazar: SİBEL IŞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ARIBAL AYRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Fizyopatoloji, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Physiopathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Gıda Metabolizma ve Klinik Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kas ve iskelet sistemi yaralanmaları, uzun süreli ağrının ve fiziksel engelin en yaygın sebeplerinden biridir ve dünya genelinde çok sayıda insanı etkilemektedir. Kas ve iskelet sistemi yaralanmaları, hareket fonksiyonunu kısıtlaması nedeniyle bireylerin yaşam kalitesini ve iş gücünü olumsuz yönde etkilemektedir. Doku yaralanmaları sonrası, biyokimyasal yolakların incelendiği araştırmalarda, askorbik asidin hasarlı dokunun iyileşmesini olumlu yönde etkileyebileceği bildirilmiştir. Bu nedenle, bu çalışmada, sıçanlarda gastrocnemius kasının yaralanması sonrası, doza bağımlı askorbik asit uygulamasının, iyileşme süreci üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 66 adet Wistar Albino erkek sıçan kullanılmıştır ve sıçanlar, 6 gruba randomize edilmiştir (kontrol, kas yaralanması (Y), sağlıklı sıçan + 5 mg/kg/gün askorbik asit (S5AA), sağlıklı sıçan + 10 mg/kg/gün askorbik asit (S10AA), kas yaralanması + 5 mg/kg/gün askorbik asit (Y5AA), kas yaralanması + 10 mg/kg/gün askorbik asit (Y10AA); n: 11/grup). Sonuçta, serum IL-6 ve kas dokusu TNF-α düzeyleri, Y5AA grubunda, kas yaralanması grubuna göre anlamlı oranda düşük saptanmıştır. Serum TNF-α düzeylerinde, gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Kas yaralanması grubuna göre Y5AA grubunda gözlenen serum ve kas dokusu IL-10 düzeylerindeki azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Çalışmamızda, askorbik asit uygulamasının, uygulanan dozda ve sürede, kas dokusu kollajen düzeyleri üzerinde anlamlı etki göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Kas dokusu tip I kollajen düzeylerinin, serum IL-6 ile pozitif ve serum IL-10 ile negatif korele olduğu görülmüştür. Ulaşılan veriler, kas yaralanması durumunda, askorbik asit uygulamasının, sitokin yanıtlarını etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Musculoskeletal injuries are one of the most common causes of long term pain and physical disability and affect lots of people worldwide. Musculoskeletal injuries adversely affect the quality of life and labor force due to the limitation of movement function. In studies investigating biochemical pathways after tissue injuries, it has been reported that ascorbic acid may positively affect the healing of damaged tissue. Therefore, this study aimed to evaluate the effects of dose dependent ascorbic acid administration on healing process after gastrocnemius muscle injury in rats. In this study, 66 male Wistar Albino rats were used and rats were randomized to 6 groups (control, muscle injury (Y), healthy rat + 5 mg/kg/day ascorbic acid (S5AA), healthy rat + 10 mg/kg/day ascorbic acid (S10AA), muscle injury + 5 mg/kg/day ascorbic acid (Y5AA), muscle injury + 10 mg/kg/day ascorbic acid (Y10AA); n: 11/group). As a result, serum IL-6 and muscle tissue TNF-α levels were found significantly lower in the Y5AA group than in the muscle injury group. Serum TNF-α levels were not significantly different between the groups. Compared to the muscle injury group, the decrease in serum and muscle tissue IL-10 levels observed in Y5AA group was not statistically significant. In our study, it was concluded that ascorbic acid administration did not have a significant effect on muscle tissue collagen levels at the administered dose and duration. Muscle tissue type I collagen levels were positively correlated with serum IL-6 and negatively correlated with serum IL-10. The data obtained show that ascorbic acid administration may affect cytokine responses in case of muscle injury.