Perlit maden işletmelerinde çalışanların iş sağlığı ve iş güvenliği algı düzeylerinin araştırılması
Investigation of health and safety perception levels of employees in perlite mining facilities
  1. Tez No: 619465
  2. Yazar: EMRE MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜFEKÇİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYA AĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye, iş kazaları özellikle maden kazaları konusunda dünyada üst sıralarda yer almaktadır. Maden sektöründe meydana gelen kazaların en temel sebepleri arasında, hiç şüphesiz çalışanların iş güvenliği ve sağlığı hususunda arzu edilen düzeyde bilgi ve donanıma sahip olmaması, kaza riskini asgariye indirecek ya da ortadan kaldıracak yeterli birikime sahip olmamaları bulunmaktadır. Maden sektöründe iş görenlerin iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının yeterince gelişmemesinden kaynaklı meydana gelen kazaların çoğunlukta olması, bu sektördeki uygulamaların incelenmesini önemli kılmaktadır. Bu bağlamda bu çalışma perlit maden işletmelerinde iş görenlerin iş sağlığı ve güvenliği algı düzeylerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla, Türkiye geneli Perlit Maden işletmeleri çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bilgi düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Tarama modelinde tasarlanan bu araştırmanın evrenini, Perlit maden işletmelerinde çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise basit tesadüfi yöntemle seçilen, 200 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada, katılımcıların iş sağlığı ve güvenliğine yönelik algı düzeylerini tespit etmek amacıyla“İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları Performans Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak 200 gönüllü katılımcıdan veri toplanmıştır. 200 gönüllü katılımcıdan elde edilen bu veriler SPSS programıyla analize tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, Perlit maden işletmelerinde çalışan işçilerin iş sağlığı ve iş güvenliğine yönelik algılarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, demografik özelliklere göre perlit maden işletmelerindeki çalışanların iş sağlığı ve iş güvenliğine yönelik algı düzeylerinin farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bu bulgular ışığında, çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin uygulamalı olarak eksiksiz bir şekilde verilmesi ve iş görenlerin iş sağlığı ve güvenliğine dair farkındalıkları hizmet içi eğitimlerle arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in the upper row in the world for mining work accidents. One of the main reasons for accidents in the mining sector is undoubtedly that the employees do not have the desired level of knowledge and equipment on occupational safety and health, and that they do not have sufficient accumulation to minimize or eliminate the risk of accidents. The fact that the accidents occurring due to insufficient development of occupational health and safety awareness of the employees in the mining sector makes it important to examine the practices in this sector. In this context, this study was carried out in order to determine occupational health and safety perception levels of perlite mining enterprises. To this end, knowledge of occupational health and safety for the general Perlite Mine employees have been determined. The universe of this study, which was designed in the survey model, consists of the workers in Perlite mining enterprises. The sample of the study consisted of 200 volunteer participants selected by simple random method. In this research, data were collected from 200 volunteer participants by using Occupational Health and Safety Practices Assessment Scale "in order to determine the perception levels of the participants regarding occupational health and safety. The data obtained from 200 volunteer participants were analyzed with SPSS program. As a result of the analyzes, it was found that the perceptions of workers working in Perlite mining enterprises in terms of workers' health and safety were high. In addition, according to demographic characteristics, it was found that perlite mining enterprises employees' perception of worker health and safety differed. In the light of these findings, it is recommended that occupational health and safety trainings are given in a practical manner and that the awareness of employees on occupational health and safety is increased with in-service trainings.