Grafik sanatlarda kreatif yazı
- Tez No: 61947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET İnsanoğlunun, kendini ifade etme isteği yazıyı doğurmuştur. Mağara duvarlarına kazıyarak veya çizerek yapılan resimler, semboller ile başlayan ifade ediş süreci, ilerleyen zamana paralel olarak gelişmiş, farklılıklar kazanmaya başlamıştır. Yazan kişinin kendi düşüncelerini, duygularını, kısacası yorumunu katmaya başlaması kreativiteyi doğurmuştur. Her insan içinde yaşadığı toplumun kültürel izlerine ve kendine has bir düşünce yapısına sahiptir. İşte bunun sonucunda kişisel farklılaşma, toplumsal farklılaşma kendini gösterir. Mağara resimlerinde dahi bu ayırımı gözlemek mümkündür. Önceleri bilinç kazanılmadan yazılan yaza, medeniyetlerin ilerlemesi ile önem kazanmış, görsel katkılar ve sanatsal yaklaşımlar ile yazılmaya başlamıştır. Kültürden kültüre, insandan insana ayrımlar gösteren yazı bir sanat dalı olarak görülmeye başladıktan sonra, yenilikler yapma, farklılıklar bulma çabası yaşanan günün koşullarına göre gündeme gelmiştir. Kullanılandan farklı malzemeler, yeni görsel etkiler ile gelişim devam etmiştir. Ben, bu çalışmam içerisinde, yazının öneminin farkına varılan en eski toplumlardan başlayarak, günümüz içerisinde yazı sanatına bakışa değin bir analiz yaptım. Yaza sanatı nasıl bir gelişim göstermiştir, insanlar ve toplumların kattıkları yenilikler nelerdir ve özellikle de yazıda kreasyonun önemi nedir? İşte üzerinde önemle durduğum noktaları bu başlıklar altında özetlemek mümkündür. Yaza sanatında kişisel yaratıcılık çok önemlidir. Her insanın çalışması yeni yaratım unsurları taşır ve bir diğerinden ayrılır. Etkileşim ise tarihin her döneminde var olmuştur ve ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü sonuçta etkilenilenden yeni bir yaratıma ulaşılmaktadır. Her kültürün genellikle kendi özelliklerini taşıyan bir alfabesi olmuştur. Çok zaman bu alfabeler bir başka kültürün etkilerini taşısalar da, yine kendi bünyelerinde az veya çok farklıcalıklara sahiptirler, Tüm bu, farklıcalıkları doğuran ise önemle üzerinde durduğum gibi insanın ve toplumların kreatif yaklaşımıdır. 20.yüzyıla yaklaşıldığında, yazı sanatı artık çok önemli devinimler gösteriyordu. Alfabe tasarımları yoğunlaşarak gündeme gelmiş, tasarımcılar ihtiyaca göre alfabeler üretmeye başlamıştır. Daha sonraları alfabe tasarım büroları açılmış, sürekli bir biçimdeyeni tasarımlar üretilmiştir, artık yaza, yaşamımızın her alanında karşımıza çıkan, grafik sanatlar içinde öneminin farkına varılmış olan bir daldır. Batıda 20.yüzyıl içerisinde büyük gelişme gösteren yazı sanatı, alfabe tasarımı, ülkemizde ise son yıllarda, daha çok önem kazanmaya başlamıştır. Ve yeni tasarımcıların çabalan, yazı sanatının gelişimini bir adım daha ileriye götürecektir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The desire to express himself of the human being has given birth to seript. Expressing process began with the pictures and symbols which have scrapet or drawn to the walls of caves. It has developed with the passing time as parallel and began to gain differences. When the person who writes began to add his own ideas, emotions, shortly his commentary, the creativitiy revealed. Every person has an pure idea origin and his society's cultural marks. Here consequently, personal differency and social differency comes into sight. Even, at the cave pictures the differentiation is observable. Formerly, the scipt which was written unconscious but when the civilizations began to improve, the script gained importance. It was begun to write with visual contributions and art activities. The script was showing differentiations from culture to culture, from person to person ahd after it seemed as an art branch, regarding to the conditions of living day the effort of finding novelties and differences came to the agenda. With different materials and nev visual effects the development continued. In this work, I made an analysis from beginning of the oldest societies which realised the importance of lettering art until the view to the lettering art nowadays, How has the lettering art been developed? What have people and societies added as a novelty? And especially, what is the importance of the creativity in lettering art? Here I can summarize the points which I consider in these titles. Personal creativity is very importand in lattering art Every person's work has new creative elements, and it is different from the other person's. Interaction has existed in every period of history and carried different importence. Becausu, at the end, there is a new creation which is affected by an influential one. Generally, every culture has its own alphabet which carries its characteristics. Usually these alphabetes carry another culture's influence, however they have some discrepancies. As I said, the reason of these discrepancies is people's and society's creative approach. When it was nearby to the 20th. century, lettering art showed some very important developments. Alphabet design came to the agenda with thickening and alphabet designers vnbegan to produce new alphabet designs for necessities. Later, new design officies opened and they produced new designs regularly. Finally, we meet in every part of our life with letters and it could be known that the lettering art has very important place in graphic arts. At the west, the lettering art showed big development in 20th century, but in our coutry it began to gain importence at last years. And new designers's efforts will carry the lettering art toward to the future. vm