Ülkemizde Adana yöresinden toplanan kırmızı biberlerde (Capsicum annuum l.) biber ve çekirdeğindeki kapsaisin miktarının tespit edilmesi ve kolon kanser hücreleri (caco-2) üzerine sitotoksik etkilerinin araştırılması
Determination of capsaicin content in pods and seeds of red peppers (capsicum annuum l.) collected from adana region of turkey and investigation of its cytotoxic effects on colon cancer cells (caco-2)
- Tez No: 619472
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER YARSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kolon kanseri, tüm kanseri insidansının % 9'undan fazlasını oluşturur ve sindirim kanalının son bölümü olan kalın bağırsakta (kolon) gözlenir. Kanser tedavisinde başlıca kullanılan yöntemler arasında cerrahi, kemoterapi, radyoterapi sayılabilir. Yaklaşık yüz yıldır kanserin sistemik tedavisi için yaygın olarak sitotoksik kemoterapötikler kullanılmaktadır. Bu ilaçların birçoğu, hızla çoğalan hücreleri öldürmek ya da engellemek için dizayn edilmiş, DNA hasarına sebep olan maddelerdir. Kapsaisinin karsinogenik potansiyelinin değerlendirildiği genotoksisite ve karsinogenez analizleri in vitro ve in vivo değişken sonuçlar göstermektedir. Ancak 2000 yılı itibariyle kapsaisinin antikarsinojen yönünün olduğu ve saflığının önemli olduğu standardize protokollerle gösterilmeye başlanmıştır. Ancak apoptozun hangi moleküler mekanizmalar aracılığıyla uyarıldığı net olarak bilinmemektedir. Bazı sonuçlar, kapsaisinlerin normal hücrelerden kanserli hücreleri ayırabildiğini gösteriyor olsa da bunun nasıl gerçekleştiği hala belli değildir. Bu sebeple bu tez çalışmasında öncelikle; Ülkemizde kırmızıbiberin yaygın olarak üretiminin yapıldığı Adana İlinden toplanan olan C. annum L. cinsi biberlere ve çekirdeklerine uygun ekstraksiyon yöntemi geliştirilerek ve HPLC sistemi ile içerdikleri kapsaisin miktarları belirlenmesi amaçlandı. Daha sonra biber, çekirdek ve ticari kapsasin Caco-2 hücre hattı üzerine uygulanıp konsantrasyon ve zamana bağlı, sitotoksik açıdan hücre canlılığına etkileri; ilaç uygulanmış hücrelerden elde edilen protein miktarlarına bağlı olarak hücrelere etki mekanizması araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Colon cancer, has more than 9% of the overall cancer incidence, is observed in the colon (colon) which is the last part of the digestive tract. The main methods used in cancer treatment are surgery, chemotherapy and radiotherapy. But also, cytotoxic chemotherapeutics have been used extensively for the systemic treatment of cancer for nearly one hundred years. Many of these drugs are substances that cause DNA damage, designed to kill or prevent rapidly proliferating cells. Genotoxicity and carcinogenesis analyzes evaluating the carcinogenic potential of capsaicin show variable results in vitro and in vivo. In the years 2000s, capsaicin has been shown to have anticarcinogenic aspects and purity is important with standardized protocols. However, the molecular mechanisms of apoptosis is not clear. Although some results show that capsaicins can separate cancer cells from normal cells, it is still unclear how this occurs. For this reason, in this thesis; It is aimed to determine the amount of capsaicin contained by the HPLC system by developing suitable extraction method for C. annum L. type peppers and kernels collected from Adana province where red pepper is widely produced in our country. Then pepper, seed and commercial capsacin were applied onto the Caco-2 cell line. Cytotoxic effects on cell viability and the mechanism of action of the cells was investigated depending on the amount of protein obtained from the treated cells.