Fasciola hepatica ile doğal enfekte sığırlarda antioksidan seviyesinin belirlenmesi
Determination of antioxidant level in naturally infective cattle with fasciola hepatica
  1. Tez No: 619471
  2. Yazar: SİNAN KUZUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİD TEVFİK AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sığır yetiştiriciliği Türkiye'de büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde en büyük paya sahiptir. Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri olan sığır yetiştiriciliğinin en büyük sorunlarından birisi Fasciola hepatica'dır. F. hepatica, büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere çok sayıda evcil ve yabani memelide karaciğere yerleşimi olan, yeryüzünde yaygın, zoonotik özellikli bir parazittir. Bu çalışmada, F. hepatica tespit edilen sığırlarda antioksidan seviyesinde meydana gelebilecek değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma materyalini çeşitli büyükbaş hayvan işletmeleri ve ekstansif sığır yetiştiriciliği yapılan işletmelerdeki 281 baş sığır oluşturdu. Çalışma yapılacak hayvanların genel klinik muayenesi yapıldıktan sonra gaita, kan ve KC örnekleri toplandı. Gaita örneklerinde Fasciola spp. yumurtalarının saptanması amacıyla sedimentasyon-çinko sülfat flotasyon metodu kullanıldı. Ayrıca gaita örneklerinde F. hepatica antijenleri ELISA ile araştırıldı. Serum örneklerinde antioksidan seviyesinin belirlenmesi için Malonaldehit (MDA), Süperoksitdismutaz (SOD), Glutatyonperoksidaz (Gpx) ve Katalaz (CAT) analizleri yapıldı. Gaita örneklerinin mikroskobik muayenesi sonucunda 281 örnekte 6 (% 2.12) pozitif olduğu tespit edildi. Serum örneklerinden yapılan ELISA sonucunda 20 örnek pozitif bulundu. Yapılan antioksidan analizi sonucunda SOD ve MDA ya ait verilerin normal dağılım gösterdiği, nonparametrik test (Mann Whitney-U testi) ile karşılaştırıldığında hasta-sağlıklı grup karşılaştırmalarında dört değişkenden sadece CAT için anlamlı fark bulunduğu gözlendi. Sonuç olarak, kronik fasiolazisin sığırlarda hematolojik ve hemostatik parametrelerde önemli değişikliklere neden olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cattle breeding has the largest share of cattle breeding in Turkey. One of the biggest problems of breeding cattle which has an important place in Turkey's economy is hepatica. F. hepatica is a common, zoonotic parasite on the liver that has a large number of domestic and wild mammals, including bovine and ovine.In this study, it was aimed to determine the changes in antioxidant level in cattle with F. hepatica. The research material consisted of 281 cattle in various cattle holdings and extensively cattle raised holdings. Fecal, blood and liver samples were collected after general clinical examination of the animals. Fasciola spp. eggs were used for the determination of sedimentation-zinc sulfate flotation method. In addition, F. hepatica antigens were investigated by ELISA in stool samples. Malonaldehyde (MDA), Superoxidedismutase (SOD), Glutathione peroxidase (Gpx) and Catalase (CAT) analyzes were performed to determine the antioxidant level in serum samples. As a result of microscopic examination of stool samples, 6 (2.12%) were positive in 281 samples. Serum ELISA results showed that 20 samples were positive. As a result of the antioxidant analysis, it was observed that the data of SOD and MDA showed smooth distribution and when compared with the nonparametric test (Mann Whitney-U test), there was a significant difference in patient-healthy group comparisons from four variables for CAT alone. In conclusion, it is concluded that chronic fasciolasis may cause significant changes in hematological and hemostatic parameters in cattle.