Amazon alexa ve google home akıllı ev sistemi asistanlarının adli açıdan incelenmesi
Forensic analysis of amazon alexa and google home smart home assistants
- Tez No: 619481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ ERKAN BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanların makinelerle olan iletişimi giderek gelişmektedir. Düğmelerle başlayan süreç, dokunmatik ekranlara şimdi ise sesli komutların verilebildiği cihazlara kadar evrilmiştir. İnsanların akıllı evlerini kontrol edebilmeleri, mail hesaplarına erişebilmelerini ve hatta sipariş verebilmelerini sağlayan akıllı ev asistanlarının kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu sebeple yakın gelecekte olay yerlerinde karşılaşılması ve dijital delil değeri taşımaları olasıdır. Bu tez çalışmasında dünyada en çok satılan Amazon firmasının Alexa Echo ürünü ile Google firmasının Google Home ürünü adli açıdan incelenip içlerindeki dijital delil niteliği taşıyan veriler ortaya çıkarılmıştır. Ardından, cihaz ismi değiştirme, rutin oluşturma ve yetenek geliştirme ile sahte aktiviteler oluşturularak delil karartma işlemi yapılmıştır. Sonuç olarak, yapılan incelemeler neticesinde, bu alanda çalışan olay yeri inceleme ekiplerine ve adli bilişim uzmanlarına akıllı ev asistanlarından hangi delilleri bulabilecekleri konusunda bilgi sağlanmıştır. Yapılabilecek delil karartma işlemlerine karşı gerçek aktivite ve sahte aktivite arasındaki farklar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
People's communication with machines is evolving. The process that started with the buttons has evolved to the touchscreen and now people can command to machines just talking with them. The use of smart home assistants, which allows people to control their smart homes, access mail accounts and even order, is becoming increasingly popular. For this reason, it is possible that they will be found at crime scenes in the near future and carry the value of digital evidence. In this thesis, the best-selling products Alexa Echo and Google Home were examined in terms of forensic evidence and the data containing digital evidence were found. Then fake activities were created by changing device name, creating fake routine creation and custom skill development.As a result of the investigations, for the crime scene investigation teams and forensic experts working in this field the information was provided about which kind of digital evidence could be found in smart home asistant's activities. Also, difference between real activity and fake activity were elicited against anti-forensic.