Kan transfüzyonu sonrası akut ve kronik dönem reaksiyonlarının görülme sıklığı:Tek merkezli çalışma
The frequency of acute and chronic reactions after blood transfusion: single centre study
- Tez No: 619482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kan ve kan bileşenlerinin transfüzyonu sırasında ya da sonrasında reaksiyonlar gelişebilir. Bu reaksiyonlar basit reaksiyonlardan hayatı tehdit eden reaksiyonlara kadar geniş spektrumda klinik sonuçlara yol açabilirler. Bu çalışma ile tek merkezli olarak akut ve kronik kan transfüzyon komplikasyonlarının sıklığını göstererek çeşitli endikasyonlar ile etkin bir tedavi olarak kullandığımız kan ve kan ürünleri transfüzyonuna bağlı gelişebilecek reaksiyonları erken tanıma, yönetme ve korunma önlemlerinin alınması konusunda yardımcı olması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın akut komplikasyonlar kolunda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ), Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Merkezi (SUAM), İç Hastalıkları Kliniği ve Hematoloji Kliniği'ne kasım 2018 ile Temmuz 2019 tarihleri arasında çeşitli nedenlerle yatışı yapılan veya poliklinikten takip edilen ve kan transfüzyonu yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların yatış nedenleri, kan tranfüzyon endikasyonları, transfüzyon tarihi, verilen kan ürünü, cross match uyumu, kan ürünlerine ışınlama veya lökosit filtrasyonu gibi uygulanan işlemler, doğum, küretaj ve abortus öyküsü, daha önce kan tranzfüzyonu yapılıp yapılmadığı, yapıldı ise herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmediği sorgulanarak kaydedildi. Kronik tranfüzyon reaksiyonu kolunda ise hematoloji kliniği tarafından takip edilen ve kan transfüzyonu yapılan hastaların dosyaları incelendi. Kronik dönem kan transfüzyon reaksiyonu gelişip gelişmediği hasta dosyası incelenerek kaydedildi. Bu çalışmada verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama standart sapma, median, interquartil range, sıklık ve yüzde dağılımları) yanı sıra Shapiro – Wilk normallik testi ile değişkenlerin dağılımına bakılmış, normal dağılım gösteren değişkenlerin ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin ikili grupların karşılaştırmasında Mann Whitney U testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 958 (95,80%) hastada kan transfüzyon reaksiyonu gözlenmemiş, 8 (0,8%) hastada allerjik reaksiyon, 1 (0,1%) hastada allerjik reaksiyon + febril nonhemolitik transfüzyon reaksiyonu (FNHTR), 29 (2,9%) vii hastada FNHTR, 2 (0,2%) hastada hipertansiyon, 1 (0,1%) hastada volüm yüklenmesi, 1 (0,1%) hastada akut hemolitik reaksiyon gözlenmiştir. Reaksiyon görülen grupta kan ürünü olarak eritrosit süspansiyonu varlığı reaksiyon görülmeyen gruptan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,034). Reaksiyon görülen grupta kan ürünü olarak havuzlanmış trombosit süspansiyonu varlığı reaksiyon görülmeyen gruptan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,034). Diğer kan ürünleri ile transfüzyon reaksiyonları arasında ilişki saptanmadı. Hastaların doğum sayısı, küretaj ve abortus öyküleri ile, kan ürünlerinin ışınlanması ve daha önce transfüzyon öyküsü ile reaksiyonlar arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Reaksiyon görülen grubun yaş grubu görülmeyen gruba göre anlamlı düzeyde düşük saptandı. Kronik kan ürünü replasmanı yapılan hastaların transfüzyonlarının 72'si (72) Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 28'i (%28) dış merkezde yapılmıştır. Hastaların 5'inde (%5) alloimmünizasyon gözlenmiş olup, 50'sinde (50%) transfüzyona sekonder demir birikimi mevcuttu. Transfüzyona sekonder demir birikimi olan hastalar şelasyon tedavisi almış ya da almakta idi. Hastalarımızın 2'sinde (2%) viral seroloji pozitif olarak saptandı. Sonuç: Bu çalışmada akut ve kronik kan transfüzyon reaksiyon oranları diğer çalışmara göre daha yüksek oranda saptanmış olup reaksiyonlar ile kan ürünü çeşidi ve yaş grubu arasında ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aims: Reactions may occur during or after transfusion of blood and blood components. These reactions can lead to a broad spectrum of clinical outcomes, from simple reactions to life-threatening reactions. The aim of this study is to show the frequency of acute and chronic blood transfusion complications in a single center, and to help in the early recognition, management and prevention of the reactions that may occur due to the transfusion of blood and blood products that we use as an effective treatment with various indications. Materials and Methods: In the acute arm of the study, patients who were hospitalized for various reasons between 2018 and July 2019 or followed by the outpatient clinic and underwent blood transfusion were enrolled in the Internal Medicine Clinic and Hematology Clinic of Okmeydanı Training and Research Center (SUAM), Health Sciences University (SBU). The reasons for hospitalization, indications for blood transfusion, date of transfusion, given blood product, cross match compliance, procedures such as irradiation or leukocyte filtration to the blood products, history of birth, curettage and abortion, whether previous blood transfusions were performed, if any complications developed did not develop. In the chronic transfusion reaction arm, the patients who were followed up by the hematology clinic and underwent blood transfusion were examined. Chronic blood transfusion reaction was examined and recorded. In this study, the descriptive statistical methods (mean standard deviation, median, interquartil range, frequency and percentage distributions) were evaluated by Shapiro - Wilk normality test. Mann Whitney U test was used to compare the groups, and chi-square test was used to compare the qualitative data. Results: In our study, blood transfusion reaction was not observed in 958 (95,80%) patients, allergic reaction in 8 (0.8%) patients, allergic reaction + febrile reaction in 1 (0.1%) patient, febrile reaction in 29 (2.9%) patients, Hypertension was observed in 2 (0.2%) patients, volume overload was observed in 1 (0.1%) patient, and wrong blood transfusion was observed in 1 (0.1%) patient. The presence of erythrocyte suspension as a blood product in the reaction group was found to be statistically ix lower than the non-reaction group (p=0,034). The presence of platelet suspension pooled as a blood product was significantly higher in the reaction group than the non-reaction group (p=0,034). There was no correlation between other blood products and transfusion reactions. There was no significant relationship between the number of births, curettage and abortion history, irradiation of blood products and previous transfusion history and reactions. Reaction group was significantly lower than the age group. Conclusions: In this study, acute and chronic blood transfusion reaction rates were found to be higher than the other studies and the relationship between reactions and blood product type and was determined.