Primer beyin tümörü nedeniyle ameliyat olan hastaların ağrı yönetiminde müziğin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of music on pain management of patients with primary brain tumor surgery
  1. Tez No: 619502
  2. Yazar: AYŞE NUR ÖZÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, primer beyin tümörü nedeniyle ameliyat olan hastaların ağrı yönetiminde müziğin etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma örneklemini, Mart -Kasım 2019 tarihleri arasında müzik grubunda 26, kontrol grubunda 26 olmak üzere toplam 52 katılımcı oluşturmuştur. Müdahale grubundaki katılımcılara rutin analjezik tedaviyi takiben müzik dinleme uygulanmıştır, kontrol grubundaki katılımcılar rutin analjezik tedaviyi takiben dinlenme periyoduna alınmıştır. Hastaların tanıtıcı ve klinik özellikleri, hemodinamik parametreleri, ağrı puanları, durumluk ve sürekli anksieyete puanları kaydedilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon işaret testi, Student t-testi, eşleştirilmiş gruplarda t-testi kullanılmıştır. Ameliyat sonrası hemodinamik parametrelerin müzik grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of music on pain management of patients who had surgery due to primary brain tumor. This research is a randomized controlled trial. The research sample consisted of 52 participants in the music group and 26 in the control group between March-November 2019. Participants in the intervention group were listened to music following routine analgesic treatment, participants in the control group were taken to the rest period following routine analgesic treatment. The patient's diagnostic and clinical features, hemodynamic parameters, pain scores, state and trait anxiety scores were recorded. Descriptive statistics, Mann Whitney U Test, Wilcoxon sign test, Student t-test, paired groups t-test were used to analyze the data. It was found that hemodynamic parameters decreased postoperatively in the music group (p 0.05).