Yaygın anksiyete bozukluğu olan hastalarda serum 8-0HDG, S100B, total oksidan ve total antioksidan düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum 8-OHDG, s100b, total oxidant and total antioxidant parameters in patients with generalized anxiety disorder
  1. Tez No: 619503
  2. Yazar: MELTEM GÖBELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ASOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve Amaç: Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) , en az altı ay devam eden, kontrol etmenin oldukça zor olduğu, aşırı ve sürekli kaygı ile karakterize olup, belirgin sıkıntı ve işlev bozukluğuna yol açan, kronik seyirli bir rahatsızlıktır. YAB etiyolojisinde biyolojik ve psikolojik birçok nedenin rolü olabileceği düşünülmektedir. Fakat diğer tüm psikiyatrik bozukluklarda olduğu gibi herhangi bir etken kesin olarak sorumlu tutulamamıştır. Biz bu çalışmada Yaygın Anksiyete Bozukluğu tanılı hastalarda 8-OHdG, S100B Total Oksidan ve Total Antioksidan düzeylerinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmasını ve bu markerların YAB'da biyolojik bir marker olup olmayacağını görmeyi amaçladık. Yöntem: Bu çalışmaya Ekim 2018 ile Nisan 2019 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Psikiyatri Polikliniği' ne başvuran 18-65 yaş arası DSM-5 tanı kriterlerine göre Yaygın Anksiyete Bozukluğu tanısı almış 44 tane hasta ve 44 tane sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 88 kişi dâhil edildi. Çalışmaya alınan YAB tanılı hastalara sosyodemografik veri formu, DSM-IV Eksen-I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I) formu, Beck Anksiyete Ölçeği, kontrol grubuna ise sosyodemografik veri formu dolduruldu. Vaka ve kontrol gruplarından, 8 saatlik gece açlığından sonra 1 kez 10cc venöz kan alınmış ve kanlar 3000 rpm'de 5 dakika santrifüj edildikten sonra serumlar eppendorf tüplerine konularak çalışma zamanına kadar -80°C derin dondurucuda saklanmıştır. Alınan serumlarda 8- OHdG, S100B, Total Oksidan Seviyesi (TOS) ve Total Oksidan Seviyesi (TOS) düzeyleri araştırılmıştır. XI Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında sosyodemografik veriler açısından sadece medeni durum (p=0,031) ve eğitim düzeyi (p=0,01) istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Medeni duruma bakıldığında hastaların 37'si evli(%84,1), 7'si bekâr(%15,9) , kontrol grubunun 27'si evli (%61,4), 17'si bekârdır(%38,6). Her iki grupta da evli olanların sayısı fazladır. Eğitim düzeyine baktığımızda ise hasta grubunda ilkokul mezunu (n=22, %50) fazla iken, kontrol grubunda lise mezunu (n=20, %45,5) olanların fazla olduğu görülmektedir. Hasta grubu ile kontrol grubunun S100B, TAS, TOS ve OSİ değerleri karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır ( p>0,05). Hastalar ve kontrol gruplarının 8-OHdG düzeyleri karşılaştırılmış ve her iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. (p=0,028). 8-OHdG değeri hasta grubunda daha yüksek seviyede saptanmıştır. Sonuç: Psikiyatrik hastalıklarda oksidatif stresin etkilerine ilişkin çalışmalar son yıllarda giderek artmaktadır. YAB ile ilgili bu konuda sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Araştırmamızın sonuçları, YAB olan hastalarda S100B, TOS, TAS ve OSİ düzeylerinin kontrollerden farklı olmadığı fakat oksidatif stresin biyogöstergesi olarak kabul edilen 8-OHdG düzeyinin hasta grubunda kontrollerden yüksek olduğu ve bunun sonucunda oksidatif DNA hasarının YAB olan hastalarda arttığını göstermektedir. Bu sonuca göre 8-OHdG' nin YAB' da biyolojik bir marker olmaya aday olabileceği söylenebilir. Bu alanda özgül alt oksidatif parametrelerin değerlendirilebileceği daha büyük örneklem grubu ile yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Generalized Anxiety Disorder (GAD) is a chronic disorder that lasts for at least six months, is difficult to control characterized by excessive and persistent anxiety, leading to significant distress and dysfunction. Many biological and psychological causes are thought to play a role in the etiology of GAD. However, as in all other psychiatric disorders, no causal factor could be held accountable. In this study, we aimed to compare 8-OHdG, S100B, Total Oxidant and Total Antioxidant levels in patients with generalized anxiety disorder and to determine whether these markers will be a biological marker in GAD. Methods: This study included 44 patients (Diagnosis of Generalized Anxiety Disorder according to DSM-5 diagnostic criteria) and 44 healthy control groups ( total of 88 people) aged 18- 65 years who were admitted to the Psychiatry Outpatient Clinic of the Department of Mental Health and Diseases of Harran University School of Medicine between October 2018 and April 2019. Sociodemographic data form, Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis-I Disorders (SCIDI) form and Beck Anxiety Scale were completed for GAD patients. Sociodemographic data form was filled in the control group. Case and control groups received 10cc venous blood once after 8 hours of fasting and after centrifugation at 3000 rpm for 5 minutes, serums were placed in eppendorf tubes and stored in a -80 ° C freezer until working time. Serum levels of 8-OHdG, S100B, Total Oxidant Levels (TOS) and Total Oxidant Levels (TOS) were investigated. XIII Results: In terms of sociodemographic data, only marital status (p = 0.031) and educational level (p = 0.01) were statistically significant between patient and control groups. According to the marital status, 37 of the patients were married (84.1%), 7 were single (15.9%), 27 of the control group were married (61.4%) and 17 were single (38.6%). The number of married people is high in both groups. When we look at the level of education, it is seen that primary school graduates (n = 22, 50%) are more in the patient group, whereas high school graduates (n = 20, 45.5%) are more in the control group. When S100B, TAS, TOS and OSI values of the patient group and control group were compared, no significant difference was found between the two groups (p> 0.05). The 8-OHdG levels of the patients and control groups were compared and significant differences were found between the two groups (p = 0.028). 8-OHdG levels were higher in the patient group. Conclusion: Studies on the effects of oxidative stress in psychiatric diseases have been increasing in recent years. There are a limited number of studies on GAD. The results of our study show that S100B, TOS, TAS and OSI levels in GAD patients are not different from controls, but 8- OHdG level, which is considered as biomarker of oxidative stress, is higher in the patient group than controls and as a result, oxidative DNA damage is increased in GAD patients. According to this result, it can be said that 8-OHdG may be a candidate for being a biological marker in GAD. In this area, studies with larger sample groups in which specific lower oxidative parameters can be evaluated are needed.