Diabetes mellitus tanılı hastalarda idrar üromodulin düzeyinin diyabetik nefropatide rolü
The role of urine uromodulin level in diabetic nephropathy in the patients with diabetes mellitus diagnosis
- Tez No: 619516
- Danışmanlar: UZMAN FATMA ŞULE ELBİRLİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Diyabetik nefropati (DN) evrelemesi ve takibinde kullanılan idrar albumin kreatinin oranı (ACR) ve tahmini glomerular filtration hızı (eGFR) ile idrar üromodulin düzeylerini karşılaştırmak ve aralarındaki ilişkiyi açıklamaktır. Gereç ve Yöntem: Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran diabetes mellitus (DM) tanılı ve çalışmaya dahil edilme/dışlanma kriterlerini karşılayan 60 hasta ve 20 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. DN evresi, eGFR ve ACR ile tespit edildi. Tüm katılımcıların idrar üromodulin, albumin ve kreatinin; serum glukoz ve kreatinin; tam kan HbA1c düzeyleri ölçülerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of the study was to compare urine uromodulin levels with urine albumin creatinin ratio (ACR) and estimated glomerular filtration rate (eGFR) used in staging and monitoring of diabetic nephropathy (DN) and to explain the relationships between them. Materials and Methods: From the Internal Medicine Outpatient Clinic of Okmeydani Training and Research Hospital, 60 patients diagnosed with diabetes mellitus (DM) and 20 healthy controls who met the inclusion/exclusion criteria were enrolled into the study. DN stage was determined by eGFR and ACR. Urine uromodulin, albumin and creatinine, serum glucose and creatinine, whole blood HbA1c levels of the all participants were measured and compared.