Bebeğin mizacının ve annenin psikopatolojik özelliklerinin ilk altı ayda sadece anne sütü ile beslenmeye etkisi
Effects of the baby's temperament and mother's psychopathological characteristics on breastfeeding in the first six month
- Tez No: 619515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER KOBYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırma bebeğin mizacının ve annenin psikopatolojik özelliklerinin ilk altı ayda sadece anne sütü ile beslenmeye etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Haziran-Kasım 2019 tarihleri arasında Trabzon merkez Ortahisar'a bağlı aile sağlığı merkezlerine kayıtlı olan, aile sağlığı merkezine başvuran ve kabul ölçütlerini taşıyan 347 anne ve bebekleri dahil edilmiştir. Araştırmada veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Telefon Görüşmesi Bilgi Formu, Bebek Davranış Ölçeği-Çok Kısa Form Türkçe Uyarlaması ve Kısa Semptom Envanteri kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem t Testi, One Way Anova Analizi, Tukey testi, Ki-Kare Analizi, Pearson Momentler Çarpım Analizi ve Backward Stepwise Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin yaşlarının ortalaması 30.34±5.04 yıldır. Annelerin aile tipine göre ilk altı ay sadece anne sütü ile besleme süreleri arasında anlamlı bir fark belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the effects of the baby's temperament and the mother's psychopathological features on breastfeeding only in the first six months. The study included 347 mothers and their babies who were admitted to the family health center in Trabzon Ortahisar between June and November 2019, who applied to the family health center and met the criteria for admission. Data were collected by using the Intoductory Information Form, Telephone Interview Information Form, Infant Behavior Questionare-Very Short Form Turkish Version and Brief Symptom Inventory by face-to-face interview method. The data obtained from the study were analyzed using SPSS 24.0 package program. Descriptive statistics, Independent Sample t Test, One Way Anova Analysis, Tukey Test, Chi-Square Analysis, Pearson Moments Multiplication Analysis and Backward Stepwise Regression Analysis were used to evaluate the data. The mean age of the mothers participated in the study was 30.34±5.04 years. There was no significant difference between the first six months SAS and feeding times of the mothers according to family type.