Romanov koyun ırkında döl verimi özellikleri, büyüme, yaşama gücü ve bazı vücut ölçüleri
Reproductive traits, growth, survivability and some body measurements in romanov sheep
- Tez No: 619520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu araştırma, Romanov koyun ırkının Karadeniz Bölgesi koşullarında halk elindeki bir sürüde döl verimi özellikleri, büyüme, yaşama gücü ve bazı vücut ölçülerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot:Araştırmanın materyalini, 2 ve 3 yaşındaki 78 baş Romanov koyunu ve bu koyunlardan doğan 52 baş kuzu oluşturmuştur. Döl verimi özellikleri ve kuzuların doğum ağırlığı, sütten kesim yaşına (90 gün) kadar olan yaşama gücü oranı, canlı ağırlık ve vücut ölçüsü verileri tartı ve şerit metre ile tespit edilmiştir. Canlı ağırlıkve vücut ölçülerine ait verilerin 15.,30., 60., 75. ve 90.gündeki değerleri doğrusal interpolasyon yöntemi ile hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde yaşama gücü için ki-kare testi, canlı ağırlık ve vücut ölçüleri içinise En Küçük Kareler Metodu kullanılmıştır. Bulgular:Romanov ırkı koyunlarda doğum oranı %89,74, bir doğuma düşen kuzu sayısı 1,71 ve sütten kesilen kuzu oranı %132,05 olarak belirlenmiştir. Kuzuların doğum ağırlığı, sütten kesim ağırlığı ve yaşama gücü oranı ortalamaları sırasıyla 3,12 kg, 11,42 kg ve %93,60 olarak bulunmuştur. Sütten kesim yaşındaki cidago yüksekliği, göğüs çevresi, incik çevresi, göğüs derinliği, göğüs genişliği ve vücut uzunluğu sırasıyla 44,12 cm, 53,41cm, 7,78cm, 20,61cm,16,49 cm ve 43,14 cm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This researh was to determined reproductive traits, growth, survivability and some body measurements characteristics of Romanov lambs in Black Sea Region conditions. Material and Method: The material of study consisted of 78 Romanov sheep, 2-3 years old and pregnant, and their 52 lambs was born in 2019 year. The reproductive traits, lamb birth weight, survivability of weaning age and growth period traits were determined with weight and tape measure. Data of 15., 30., 60., 75. ve 90. days belong to live weight and body measurements were calculated with linear interpolation method. In statistical evaluation of data; khi-square test was used for survivability while least square analyze was used for live weight and body measurements. Results: Birth rate, the number of lambs per one birth and the rate of weaning lambs were determined to be 89,74%, 1,71 and 132,05% respectively. Birth weight, weaning weight and survivability for lamb were determined to be 3,12 kg, 11,42 kg and %93,60 respectively. Height at withers, chest circumference, cannon-bone circumference, chest width and body lenght during weaning period (90 days) were 44,12, 53,41, 7,78, 20,61, 16,49 and 43,14 cm.