Resim sanatında çizgisel ifade
Linear exspression in pictorial art
  1. Tez No: 64015
  2. Yazar: DİLEK TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. CUMA OCAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çizgi, insanlığın başlangıcından günümüze kadar, birçok alandaki kavrama, gözlem ve tasarıma ait her tür etkinliklerimizin kaydedilmesinde kullanılmıştır. Sanatın başlangıcı bir çizgilendirme gereksinimiyle açıklanır. Resim sanatında ise çizgi, boya resminden ayrılan etkili bir anlatım dilini oluşturmuştur.“Resim Sanatında Çizgisel İfade”adlı tezin içeriğinde, çizgisel yaklaşımlar ya da ifade biçimleri“desen”adı altında toplanmaktadır. Çok farklı amaçla yapılan desenler, ele alış biçimleri bakımından birbirlerinden ayrılırlar. Desenin genel özelliği yaşamdan bir parçanın tam ve yalın bir şekilde kavranmasını sağlamasıdır. Michelangelo sürekli tekrarladığı çalışmalarında dış dünyanın görünümlerinin sağlamlığını araştırır. Leonardo da Vinci ise çizimi, doğanın kavranmasında kendisine yol gösterici yapmıştır. Çoğu kez resmin tasarımında kullanılması, kendi başına bir sanat olduğunu unutturur. Örneğin Uccello'nun“San Romano Bozgunu”adlı resmi için çizgi, biçimi ve resmin kurgusunu oluşturan ana öğedir. Bugün desene bakışımızdaki birçok öge Rönesans'taki araştırmalar tarafından belirlenmiştir. Bunun yanında plastik bir eleman olarak çizginin kendi ifade değeri vardır. Yirminci yüzyıla gelindiğinde dolaysız bir anlatım aracı olarak çizginin ifadesel özelliği önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle dışavurumcularla birlikte çizgi, insanın psikolojik ve içsel süreçlerinin yansıtılmasını sağlamıştır. Birinci bölümde çizgisel anlatım tarihsel gelişimiyle ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise, yapı ve ifade kavramlarına bağlı olarak desen anlayışları, üçüncü bölümde desenlerindeki ifadesel özelliğiyle Daumier'in çalışmaları, dördüncü bölümde Dışavurumcu anlayıştaki yaklaşımlar desen ve grafik çalışmalarını içerecek biçimde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Line has been used in the registration of all sorts of our activities in many fields about concept, observation and design from the beginning of humanity until now. The beginning of art is explained by the requirement of drawing. İn picture, line has formed an effective expressive language which is seperatied from painting. In The contexs of“Linear Exspression in Pictorial Art”thesis linear approaches or forms of expression are collected under the title of“design”. Designs produced for different aims, therefore, are different in the way they are handled. The general quality of the design is that it enables a part of life to be comprehended fully and indirectly. In his constantly repeated studies, Michelangelo, searches for the concreteness of the visions of outside world, while Leonardo's chosen object to guide himself in the comprehension of the nature. That picture is used frequently in its design makes it forgotten that it's an art on its own. For instance, for Uccello's“Battle of San Romano”line is the main component forming the shape and skeleton of the picture. Hovewer, picture and design have different criterions from each other. From the beginning of 19th century onwards, as an direct medium of ekspression, line's ekspressive quality has started to gain importance. Especially, together with Ekspressionists, line made it possible for human's physchological and inner processes to be reflected. In the first part, linear ekspression is dealt together with its historical development. İn the secont part, dependent on construction expression concepts, design understandings; and in the last one, the approaches is exspressive understanding are handled in a way to cover design and graphic studies. VI