Genetic analysis of Smad 2 gene in hepatocellular carcinoma
Smad 2 geninin hepatoselüler karsinomlarda genetik analizi
  1. Tez No: 79314
  2. Yazar: ALPER ROMANO
  3. Danışmanlar: DR. CENGİZ YAKICIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Hepatoselüler karsinomlarda Smad2 geninin genetik analizi Alper Romano Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Yüksek Lisansı Tez Danışmanı: Dr. Cengiz Yakıcıer Temmuz 1998, 58 sayfa Hepatoselüler karsinom en kötü huylu kanserlerden biri olup, dünyanın bazı yörelerinde en sık rastlanan kanser türüdür. Çok aşamalı bir hastalık olmasına rağmen genetik içeriği pek anlaşılamamıştır. TGFp, karaciğer hücre büyümesinin güçlü bir engelleyicisi olup, hepatoselüler karsinom sırasında TGFP'nın anti-proliferatif etkisinden bir kaçış söz konusudur. Smad2, TGF(3 sinyalinin hücre dışından hücre çekirdiğine taşınmasından sorumlu bir proteindir ve bu genin bazı kanserlerde mute olduğu gösterilmiştir. Smad2 geninin hepatoselüler karsinomlardaki TGFp sinyalindeki rolünü açığa kavuşturmak için beş exon için 35 tümör örneğinde ve C-ucu bölgesi için beş hepatom hücre hattında (cell lines) SSCP analizi uyguladık. 35 örnekte iki değişiklik bulundu ve hücre hatlarında ifade bozukluğu ya da büyük delesyonlar gözlemlenmedi. Sonuç olarak, Smad2, hepatoselüler karsinomların en azından bir kısmında rol oynuyor olabilir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Genetic Analysis of Smad2 gene in Hepatocellular Carcinoma Alper Romano M.S. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Dr. Cengiz Yakıcıer July 1998, 58 pages Hepatocellular carcinoma is one of the most malignant cancers and is the most frequent one in some regions in the world. Although it is a multistage disease, its genetic composition is not well understood. TGF(3 is shown to be a strong inhibitor of cell growth and during hepatocellular carcinogenesis there is an escape from the anti-proliferative effect of TGFp. Smad2 protein is the mediator of response to TGFP and its gene is mutated in several cancers. To clarify the role of Smad2 in TGFp signalling in hepatocellular carcinoma we performed single-strand- conformation-polymorphism (SSCP) analysis in five exons of Smad2 for 35 tumor samples and in C -terminal region for five hepatoma cell lines. Two alterations were found out of 35 samples and no abnormal expression or big deletions were observed in cell lines. Thus Smad2 might be involved at least a part of hepatocellular carcinomas. in