İdiyopatik erkek infertilitesi ile seminal plazma HSP90-alfa protein düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between idiopathic male infertility and seminal plasma HSP90-alpha protein level
  1. Tez No: 619526
  2. Yazar: ESMA GÖKÇEN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALPER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: İdiyopatik oligoastenoteratozoospermi (OAT) tanısı alan infertil erkeklerde seminal plazmadaki HSP90α protein düzeyindeki değişimin ve farklı semen parametreleri ile seminal plazma HSP90α protein düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi Üroloji Polikliniği'nde idiyopatik infertilite tanısı konulan yaşları 20-50 arasında değişen OAT sendromlu erkek hastalar katıldı. Güç analizi hesaplamasına göre (%95 güven ve %99,5 test gücü), 20 sağlıklı (kontrol grubu) ve 20 hasta erkek çalışmaya dahil edildi. Seminal plazma örneklerinde spektrofotometrik sandviç ELISA yöntemiyle iki grup için seminal plazma HSP90α protein konsantrasyonları ölçüldü. Seminal plazma HSP90α düzeyi ile semen parametreleri arasındaki korelasyonlar analiz edildi. Sonuçlar istatistiksel olarak SPSS programında değerlendirildi. Bulgular: Seminal plazmada ölçülen HSP90α konsantrasyonu ortalaması, hasta grubunda 5,44±1,04 ng/ml, kontrol grubunda ise 6,49±2,25 ng/ml olarak ölçüldü. Grupların ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edildi (p=0,037
Özet (Çeviri)
Aim: This study is aimed to determine HSP90α protein level in seminal plasma in infertile men diagnosed with idiopathic oligoasthenoteratozoospermia (OAT) and its relationship with different semen parameters. Material and Methods: Male patients aged between 20-50 years diagnosed with idiopathic OAT syndrome in the Urology Outpatient Clinic of Ondokuz Mayıs University Hospital were included in the study. Based on the power analysis calculation (at 95% confidence and 99.5% test power), 20 healthy (control group) and 20 male patients were included. Seminal plasma HSP90-alpha protein concentrations were measured for two groups by spectrophotometric sandwich ELISA method. Correlations between HSP90α level and semen parameters were analyzed. The results were evaluated statistically in SPSS program. Results: The mean HSP90α concentration in seminal plasma was 5.44±1.04 ng/ml in the patient group and 6.49±2.25 ng/ml in the control group. There was a significant difference between the means of the groups (p = 0.037