Deneysel hayvan modelinde incir (ficus carica) çekirdeği yağının TNBS ile indüklenen kolit üzerine olası etkilerinin araştırılması
The investigation of possible effects of fig (ficus carica) seed oil on experimental animal model colitis that induceb by TNBS
  1. Tez No: 619525
  2. Yazar: FERHAT ŞİRİNYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ONUR EK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Gastroenteroloji, Physiology, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Zengin biyoaktif içeriği ile Ficus carica meyvesi geleneksel olarak uzun süredir tıbbi ve beslenme yararlarına sahip olduğu için kullanılmaktadır ve incir çekirdek yağı yüksek antioksidan ve tokoferol kaynağıdır. Çalışmanın amacı, kuru incir çekirdeklerinden soğuk presleme ile elde edilen incir çekirdeği yağının, TNBS ile indüklenen deneysel kolit modeli üzerine olası koruyucu ve terapötik etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla altmış Wistar Albino sıçan altı gruba ayrılmıştır (n = 10) (Sham, TNBS, LFC3, LFC6, SFC3, SFC6). Kolit, % 37 etanol ile çözülen TNBS kullanılarak oluşturulmuştur. İncir çekirdeği yağı tedavisi, uzun süre için toplam 15 gün, kısa süreli tedavi grupları için ise 3 gün uygulandı. İncir (Ficus carica) çekirdeği yağı, yüksek doz için 6 ml/kg ve düşük doz tedavi grupları için 3 ml/kg olarak oral gavaj yoluyla intragastrik olarak uygulandı. Mikroskobik hasar skorlarına göre, tedavi uygulanmamış kolitli sıçanlar ve incir çekirdeği yağı ile tedavi edilen gruplar arasında önemli farklar saptanmıştır. Tedavi gruplarının TNBS grubuna göre anlamlı derecede iyileştiği gösterildi. Uzun dönem tedavi gruplarının histopatolojik skorları kısa dönem gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde iyileşme gösterdi. Biyokimyasal sonuçlar açısından (Myeloperoksidaz, Malondialdehit, İnterlökin 1, Tümör Nekroz Faktörü alfa, Süperoksit Dismutaz, Katalaz ve Glutatyon Peroksidaz), tedavi grubundaki sıçanlarda TNBS grubu sıçanlara göre istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlendi. Biyokimyasal sonuçlarımız histolojik bulgularla uyum göstermektedir. Sonuç olarak; İncir çekirdeği yağı, inflamatuvar bağırsak hastalığı tedavi süreci üzerinde olumlu etkilere sahip olması nedeni ile kolitte ek bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğini ve incir çekirdeği yağının bu etkilerinin de antiinflamatuvar ve antioksidan mekanizmalar sonucunda oluştuğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
With its rich bioactive content, Ficus carica fruit has traditionally been used for medical and nutritional benefits for a long time, and fig seed oil is a rich source of antioxidants and tocopherols. The aim of this study is to investigate the possible protective and therapeutic effects of fig seed oil obtained from dried fig seeds by cold pressing on TNBS-induced experimental colitis model. Sixty Wistar Albino rats were divided into six groups (n = 10) (Sham, TNBS, LFC3, LFC6, SFC3, SFC6). Colitis was generated using TNBS dissolved in 37% ethanol, fig seed oil treatment was applied for a total of 15 days for long periods and 3 days for short-term treatment groups. Fig (Ficus carica) seed oil was adminstrated as 6 ml/kg for high dose and 3 ml/kg for low dose treatment groups via intragastric oral gavage. According to microscopic damage scores, there was significant differences between non treated colitis rats and groups treated with fig seed oil. It was shown that treatment groups improved significantly compared to TNBS group. Histopathological scores of long-term treatment groups were found to be better than short-term groups. In terms of biochemical analysis (Myeloperoxidase, Malondialdehyde, Interleukin 1, Tumor Necrosis Factor alpha, Superoxide Dismutase, Catalase and Glutathione Peroxidase), statistically significant improvements were observed in the treatment group rats compared to TNBS rats. Biochemical results are consistent with histological findings. Fig seed oil has positive effects on the process of inflammatory bowel disease treatment and therefore may be used as an additional treatment in colitis. These effects of fig seed oil may occur with anti-inflammatory and antioxidant mechanisms.