İdiyopatik erkek infertilitesi ile seminal plazma ısı şoku proteini 27 (HSP27) düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between idiopathic male infertility and seminal plasma heat shock protein 27 (HSP27)level
- Tez No: 619527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALPER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmamızda idiyopatik oligoastenoteratozoospermi (OAT) tanısı alan infertil erkeklerde seminal plazma ısı şok proteini 27 (HSP27) düzeyi değişiminin ve farklı semen parametreleri ile arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: : ÇalışmayaOndokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Polikliniği'nde idiyopatik infertilite tanısı konulan yaşları 20-50 arasında değişen OAT sendromlu erkek hastalar katıldı. Güç analizi hesaplamasına göre (%95 güven ve %99,5 test gücü), 20 sağlıklı (kontrol grubu) ve 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Seminal plazma örneklerinde spektrofotometrik sandviç ELISA yöntemiyle iki grup için seminal plazma HSP27 protein konsantrasyonları ölçüldü. HSP27 düzeyi ile semen parametreleri arasındaki korelasyonlar analiz edildi. Sonuçlar istatistiksel olarak SPSS programında değerlendirildi. Bulgular: Seminal plazmada ölçülen HSP27 konsantrasyonu ortalaması, hasta grubunda 23,01±5,93 ng/ml, kontrol grubunda ise 28,47±8,47 ng/ml olarak ölçüldü. OAT grubununkontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşük olduğu tespit edildi. (Mann Whitney U Testi, p=0,013). HSP27 protein miktarı ile semen parametreleri arasındaki ilişkiler incelendiğinde, OAT grubunda HSP27 ile vitalite arasında anlamlı pozitif yönde orta derecede bir korelasyon (r=0,537 p=0,015), kontrol grubunda ise HSP27 ile sperm konsantrasyonu arasında anlamlı negatif yönde orta derecede bir korelasyon saptandı (r=-0,525, p=0,018). Sonuç: Bu çalışmayla literatürde ilk kez, OAT tanısı konulan infertil erkeklerin seminal plazmasında HSP27 konsantrasyonu ve bunun çeşitli semen parametreleriyleolanilişkisi incelenmiştir. HSP27 protein konsantrasyonunun OAT grubunun kontrollere göreanlamlı derecede düşük olduğu, OAT grubunda HSP27 ile vitalitenin anlamlı pozitif korelasyonu ve de kontrol grubunda HSP27 ile sperm konsantrasyonunun anlamlı negatif korelasyonu saptanmıştır. Bulgularımız ekstrasellüler HSP27'nin idiyopatik erkek infertilitesi patogenezinde rolü olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is aimed to determine heat shock protein27 (HSP27) level of the seminal plasmain infertile men diagnosed with idiopathic oligoasthenotratozoospermia (OAT) and its relationship with different with OAT and its relationship with different semen parameters. Material and Methods: Infertile male patients who were admitted to the Department of Urology at Ondokuz Mayıs University Hospital and diagnosed with idiopathic OAT syndrome were enrolled in this study. Based on the power analysis (at 95% confidence interval and 99.5% test power), the study included 20 patients and 20 healthy men (control group) of ages between 20 and 50. Seminal plasma HSP27 protein concentrations in semen samples were determined for both groups by using spectrophotometric sandwich ELISA method. The correlations between HSP level and different semen parameters were analyzed. The results were evaluated statistically by SPSS program. Results:The mean concentration of HSP27 protein in the seminal plasma was found to be 23.01±5.93 ng/ml in the patient group and28.47±8.47ng/ml in the control group. OAT syndrome was found significant lower than control groups (Mann Whitney U test, p=0.013). When the relationship between the semen parameters of the OAT group and HSP27 protein level was analyzed, there was significant in medium degree correlations were found between HSP27 level and vitality (r=0.537 p=0.015) at OAT group in positive direction. In the control group, there was a significant negative correlation between HSP27 and sperm concentration (r=-0.525, p=0.018). Conclusion:In this study, HSP27 concentration in seminal plasma of infertile men diagnosed with OAT for the first time in the literature and its relationship with various semen parameters were investigated. HSP27 protein concentration was significantly lower in OAT group compared to controls, significant positive correlation between HSP27 and vitality in OAT group and significant negative correlation between HSP27 and sperm concentration in control group. Our findings suggest that extracellular HSP27 may play a role in the pathogenesis of idiopathic male infertility.