Öğretmenlerde nervus medianus, radialis ve ulnaris'in sinir ileti hızlarının incelenmesi
Investigation in nerve conduction velocity of median, radial and ulnar nerve in teachers
  1. Tez No: 619528
  2. Yazar: MELİKE AKCAALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Öğretmen eğitim amaçlı özellikle tahtaya ve kağıda yazı yazma eyleminde bulunmaktadır. Sürekli benzer hareketleri yapan kişilerde sürekli kullanmaya bağlı kas ve sinir başta olmak üzere diğer anatomik yapılarında zamanla asemptomatik değişiklikler olabilecektir. Çalışmamızda öğretmenlerde üst ekstremitede seyreden n. medianus, n. ulnaris ve n. radialis'in sinir ileti hızlarının etkilenip etkilenmediğini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza yaş ortalaması 42,97±5,51 yıl olan 30 öğretmen ile yaş ortalaması 39,17±9,69 yıl olan 30 kontrol olgusu katıldı. Çalışmaya katılan tüm olguların her iki üst ekstremitesine antropometrik ölçümler (kol uzunluğu, önkol uzunluğu, üst ekstremite uzunluğu, kol çevresi ve önkol çevresi) alındı. Elektromyografi (EMG) ile n. medianus, n. ulnaris, n. radialis'in motor ve duyu sinir ileti hızları ölçülüp değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, boy, kilo ve antropometrik ölçümler yönünden farklılık bulunmadı (p>0,05). Öğretmenlerin, n.
Özet (Çeviri)
Objective: A teacher is in action of writing especially on the board and paper for the purpose of education. Asymptomatic variations will possibly happen in especially muscles and nerves, and other anatomical structures of people who perform continuously the similar movements based on continuous performance. In this study it is aimed to investigate if teachers' median, ulnar and radial nerve progressing through upper extremity are effected in terms of nerve conduction velocity (NCV). Method: 30 teachers whose average of age was 42,97±5,51 and 30 control cases whose average of age was 39,17±9,69 attended in the current study. All the cases' anthropometric measurements (arm length, forearm length, upper extremity length, arm round length and forearm round length) were taken in their both upper extremities. Median, ulnar and radial nerve's motor and sensory NCV were measured and evaluated by the use of electromyography (EMG). Results: There were not any differences found between the groups in terms of age, height, weight and anthropometric measurements (p>0,05).