Kuluçka öncesi ve erken embriyonik dönemde döllü ve dölsüz tavuk yumurtasının pander nükleusu ve embriyonik disk hücreleri üzerinde ışık mikroskobik incelemeler
Light microscopis investigations on pander's nucleus and embryonic disc cells of the fertilized and unfertilized chicken egg at preincubation and early incubation periods
- Tez No: 619531
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, horoz ve tavukların perifer kan eritrosit çekirdekleriyle döllü ve dölsüz yumurtaların Pander nükleusu ve blastodisk hücrelerinin hücre çekirdekleri, floresans, histokimyasal ve mikromorfometrik yöntemlerle incelenerek, horozlarla ve tavukların, dölsüz ve döllü yumurtaların DNA içerikleri arasındaki farkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 60 adet döllü ve 30 adet de dölsüz Babcock ırkı yumurtacı tavuk yumurtası kullanıldı. Babcock ırkı 30 tavuk ve 30 horozun kanat venasından heparinli tüplere alınan perifer kan örneklerinden frotiler hazırlandı. Tespit işlemini takiben, frotilerden bir kısmı May grünwald-giemsa ile boyanırken, diğerlerinde Feulgen reaksiyonu ve floresan mikroskobik inceleme gerçekleştirildi. Dölsüz yumurtaların Pander nükleusu pipetle tüplere alınarak santrifüje edilerek dişi yumurta hücresi çekirdeğinin izolasyonuna çalışıldı. Döllü yumurtalar kuluçkanın 84. saatine kadar kuluçka makinesinde ( Prodi HB 175 ) inkübe edildikten sonra embriyonik disk sahası poly-L-lizin kaplı lamlara aktarıldı. Hazırlanan örneklerin bir kısmı May grünwald-giemsa iale boyanırken, kalan örneklerde Feulgen reaksiyonu gerçekleştirildi. Bu çalışmada, horoz ve tavuk eritrositlerinin morfometrik verileri bir birine birbirine oldukça yakın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nuclei of peripheral blood erythrocytes and nuclei of both female eggcell nuclei located at Pander nucleus, and nuclei of the blastodics cells were investigated by means of the fluorescence, histochemical ve micromorphometric methods, and it was aimed that whether there was any differences between DNA contents of male and female hen's, fertilized and unfetilized chicken eggs. For this purpose, 60 fertilized and 30 unfetilized eggs of Babcock layers. Blood smear were prepared from heparinized blood samples taken from wing veins of 30 male and 30 female chickens, via venipuncture. Some of the blood smear were stained with May grünwald-giemsa and in the remaining smears, Feulgen reaction was performed. From unfertilized eggs Pander nuclei area were taken into plastic tubes and diluted to 5 ml with prewarmed (37°C) physiological saline in order to isolate the female eggcell nuclei. Fertilized eggs were incubated until 84. hour of the incubation period (Prodi HB 175) and embryonic discc cells were isolated and taken onto poly-L-lysine coated glass slides. Some of the samples were stained with May grünwald –giemsa and in the remaining samples, Feulgen reaction was performed. In this study, morphological parameters of both of the male and females were found to be very close.