Kuluçkalık yumurtaların depolanmasında süre, pozisyon ve ön ısıtmanın kuluçka sonuçlarına etkisi
The Effects of storage time, position and prewarming of hatching eggs on hatching results
  1. Tez No: 49303
  2. Yazar: ZEHRA AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZNUR POYRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
96 7- ÖZET Koşullar nedeniyle uzun süre depolanması gereken kuluçkalık yumurtalarda depolama sırasında her gün pozisyon değiştirme, depolama başı veya kuluçka öncesinde ön ısıtma yapma veya hem pozisyon değiştirme, hem de ön ısıtma yapma gibi uygulamalar yaparak kuluçka randımanının arttırılabilme olanakları incelenmiştir. Çalışmada aynı çevresel koşullarda tutulan ve aynı yaşlı Ross PM3 etçi damızlık genotipine ait sürülerden kış, bahar ve yaz mevsimlerinden 3600 er adet olmak üzere toplam 10800 adet kuluçkalık yumurta kullanılmıştır. Her mevsimde 5 er gün arayla 4 kez 900 er adet kuluçkalık yumurta alınmış ve bu yumurtalar sırasıyla 22, 17, 12 ve 7 gün depolanmıştır. Her bir süre grubu içinde kullanılan 900 adet yumurta 150 şer adetlik 6 alt gruba ayrılmıştır. Bu alt gruplardan Grup I;depolama başı 3 gün 27°C de ön ısıtılmış (db), Grup II; depolama başı ön ısıtılıp her gün pozisyonu pozisyonu değiştirilmiş (DB), Grup III; Kuluçka öncesi ön ısıtılmış (kö), Grup IV; kuluçka öncesi ön ısıtılmış ve pozisyonu değiştirilmiş (KÖ), Grup V; depolama süresince sadece her gün alt-üst edilerek pozisyonu değiştirilmiş (K) ve Grup VI; sivri ucu aşağıya dönük olarak depolama süresini tamamlamıştır (Kontrol, k). Depolama süresinin bitiminde tüm yumurta lar kuluçka makinasına konmuş, kuluçka işlemi bittikten sonra kuluçka ve makina randımanları hesaplanmış, civciv çıkmayan yumurtalar kırılarak ölü embriyoların gelişim aşamaları ( çok erken, erken, orta ve geç devre embriyonik ölümler), malpozisyonlar ve malformasyonlar da tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
98 8- İNGİLİZCE OZET (SUMMARY) The Effects of Storage Time, Position and Prewarming of Hatching Eggs on Hatching Results Research has been done on the possibilities of getting increased hatchability on hatching eggs which need to be stored for a long time, to be turned daily and to be warmed either before storage or before incubation or to be turned and wanned likewise. In three settings a total of 10800 eggs from the Ross PM3 broiler parent stock of the same age and the same housing conditions were used for the winter, spring and summer seasons. For each storage period 900 eggs have been used with an interval of five days in each seasons. They have been previously stored 22, 17, 12 and 7 days respectively before incubation. In each storage period, 900 eggs have been divided randomly into six subgroups of 150 eggs each. Group I was prewarmed for three days at 27°C before storage (db), Group II was turned daily during storage and it was prewarmed before storage (DB), Group III was prewarmed before incubation (ko), Group IV was turned daily during storage and it was prewarmed before incubation (KÖ), Group V was turned daily during storage without prewarmed (K) and Group VI was only stored point end down and was neither turned nor prewarmed (control, k ). At the end of the storage period, all the eggs were set in the same incubator. When the incubation was completed, the hatchability of the total eggs and of the fertile eggs was determined. At the end of the incubation, by breaking of the unhatched eggs, the number of embryonic dead in which different embryonic development stages (too early, early, middle and late embryonic dead), the number of malpositions and malformations were also determined. While the highest hatchability obtained in the 7 days group on the eggs stored point end down; hatchability reduced when the storage time increased to 22 days. Hatchability of total eggs resulted were 72.00, 67.56, 68.00, 56.67 % and hatchability of fertile eggs resulted as 90.00, 87. 1 1, 85.48, 75.22 % in the storage time groups respectively.