Akut koroner sendrom tanılı hastaların hastalık algısı ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Determination of disease perception and anxietylevels of patients with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 619530
  2. Yazar: TANER KOÇKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Akut Koroner Sendrom (AKS) tanılı hastaların hastalık algısı ve anksiyete düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı yöntemle yapıldı. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplandı. Araştırma, 1.3.2019 – 1.9.2019 tarihleri arasında İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesinde gerçekleştirildi. Yapılan çalışmaya 374 kişi katıldı. Veri toplama araçları olarak; Hasta Bilgi Formu, Hastalık Algısı Ölçeği (HAÖ), Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde Shapiro-Wilk testi, Bağımsız gruplar t testi, Mann-Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis testi ve korelasyon analizleri kullanıldı. Araştırmaya katılan AKS'li hastaların HAÖ“Kimlik”boyutu yüzdelerine bakıldığında en sık“ağrı”deneyimlendiği tespit edildi.“Hastalık hakkındaki görüşleri”boyutunun alt boyut puan ortalamalarının“Süre (Akut/Kronik)”18,03±7,12,“Sonuçlar”19,16±4,33,“Kişisel kontrol”21,56±4,05,“Tedavi kontrolü”19,23±3,42,“Hastalığı anlayabilme”18,55±3,94,“Süre (Döngüsel)”12,43±4,07,“Duygusal temsiller”20,55±4,70 olduğu belirlendi,“Hastalık nedenleri”boyutunun alt boyut puan ortalamaları ise“Psikolojik atıflar”16,21±4,44,“Risk faktörleri”18,57±4,67,“Bağışıklık”6,45±2,30,“Kaza/Sans”4,01±1,58 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study was to determine the level of anxiety and anxiety in patients with Acute Coronary Syndrome (ACS). Survey data were collected by questionnaire method. The research was conducted between the dates of 1.3.2019 - 1.9.2019 in a government hospital. 374 patient participated in the study. Patient Information Form, Disease Perception Scale and State and Trait Anxiety Scale were used to obtain the data. Statistical methods, Shapiro-Wilk test, Independent groups t test, Mann-Whitney U test, One-Way ANOVA, Kruskal-Wallis test and correlation analysis were used for data analysis. When the percentages of the“Identity”subscale of the illness perception scale of the patients with ACS were examined, it was found that the most frequent“Pain”was experienced. Mean scores of the subscales of disease perception were;“Duration (Acute / Chronic)”18.03±7.12,“Results”19.16±4.33,“Personal control”21.56±4.05,“Treatment control”19.23±3.42,“Understanding the disease”18.55±3.94,“Duration (cyclic)”12.43±4.07,“Emotional representations”20.55±4.70,“Psychological references 16.21±4.44, ”Risk factors“ 18.57±4.67, ”Immunity“ 6.45±2.30, ”Accident / Chance“ was found to be 4.01±1.58. The state and trait anxiety levels of the patients with ACS were moderate.