1,2-dihidroksibenzen ve 1,4-dihidroksibenzenin eş zamanlı tayini için elektrokimyasal sensör hazırlanması
Preparation of an electrochemical sensor for simultaneous determination of 1,2-dihydroxybenzene and 1,4-dihydroxybenzene
- Tez No: 619570
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada; camsı karbon elektrodu ile kadmiyum selenür kuantum noktaları (CdSeQDs) ve çok duvarlı karbon nanotüp (cMWCNTs) kullanılarak hazırlanan kompozit (CdSeQDs-cMWCNTs/GCE) modifiye edildi. Dihidroksibenzenin izomerleri olan 1,4-dihidroksibenzen (hidrokinon, HQ) ve 1,2-dihidroksibenzen (katekolün, CC)'nin eş zamanlı elektrokimyasal tayini için bir sensör geliştirilmesi amaçlandı. Hazırlanan elektrotların optimum çalışma koşulları, performans faktörleri,uygun elektrot bileşimleri araştırıldı. Optimum koşullar altında CdSeQDs-cMWCNTs/GCE doğrusal çalışma aralığı HQ için 0.5-110 µM CC için 0.5-110 µM, gözlenebilme sınırları ise 0.35 µM ve 0.25 µM bulunmuştur. CdSeQDs-cMWCNTs/GCE oldukça iyi bir geri kazanım ile musluk suyunda HQ ve CC eş zamanlı belirlenmesinde başarıyla uygulandı.
Özet (Çeviri)
A new electrochemical sensor based on CdSe quantum nanodots-multiwalled carbon nanotube composite film (CdSeQDs-cMWCNTs) was developed for highly selective simultaneous determination of 1,4-dihydroxybenzene (hydroquinone, HQ) and 1,2-dihydroxybenzene (catechol, CC) in 0.1 M phosphate buffer solution (pH 7.4). The optimized conditions, the performance factors, the correct electrode compositions of the prepared electrodes were examined. Under the optimized condition, CdSeQDs-cMWCNTs/GCE showed wide linear responses from 0.5 µM to 110 µM for HQ, and from 0.5 µM to 110 µM for CC, with the detection limits of 0.35 µM and 0.25 µM, respectively. CdSeQDs-cMWCNTs/GCE was successfully applied to the simultaneous determination of HQ and CC in tap water with satisfactory recovery.