Koç, boğa ve aygır sperm hücrelerinin takibi için yeni bir algorıtmanın modellenmesi
Modeling of a new algorithm for following ram, bull and stallion sperm cells
  1. Tez No: 619607
  2. Yazar: AHMAD ALHAJALABDULLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULSAMET HAŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada videolardaki sperm hücrelerini yüksek doğruluk ve verimlilikle tespit ve takip edebilen doğru ve sağlam sperm takip etme algoritması sunulmaktadır. Bu algoritma, direkt kameralardan gelen çerçeveleri işleyebilecek kadar hızlıdır. Her bir sperm için doğru yolu bulabilir ve hareketlilik parametrelerini doğru bir şekilde ölçebilir. Ayrıca farklı kameralardan gelen kötü görüntü türlerine ve kötü kayıt koşullarına da uyum sağlayabilir. Bu tür algoritmalar sperm hareketlilik parametreleri ile doğurganlık oranları arasındaki ilişkiyi incelemeye ya da hayvansal üretim süreçlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Özellikle, sperm hücrelerinin tespitini iyileştirmek için eşit olmayan ışıklı görüntülerini optimize etmek için yeni bir yöntem sunuyoruz; bu bize sperm hücreleri için çok hassas takip etme sonuçları elde etme yeteneği verir. Bu algoritma, sperm tespitinde ve takip etmede çok düşük hata oranına sahip olduğu için önceki algoritmaların çoğundan daha iyi performans gösterir. Algoritmamızı, diğer beş sağlam algoritma ile karşılaştırdık, daha hızlı ve hepsinden daha düşük takip hata oranları veriyor. Bu yöntem, doktorların ve araştırmacıların sperm hareketlilik verilerini anında ve doğru bir şekilde elde etmelerini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we present accurate and robust sperm tracking algorithm that can detect and track sperm cells in videos with high accuracy and efficiency. This algorithm is fast enough to be able to process frames directly coming from cameras. It can find the correct path and accurately measure the motility parameters for each sperm. It can also adapt with different types of images coming from different cameras and bad recording conditions. Such algorithms may help study the relationship between sperm motility parameters and fertility rates or improve animal production processes. Specifically, we offer a new way to optimize uneven lighting images to improve sperm cells detection which gives us the ability to get very accurate tracking results for sperm cells. This algorithm outperforms most of the previous algorithms as it has a very low error rate in both sperm detection and tracking. We compared our algorithm with five other robust algorithms, it is faster and gives lower tracking error rates than all of them. This method will allow doctors and researchers to obtain sperm motility data instantly and accurately.