Dekonstrüktivist mimarinin 21.yy tasarımları üzerinden okunması
Exploration of deconstructivist architecture in 21st century building designs
  1. Tez No: 619620
  2. Yazar: BÜŞRA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ORKUN ÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Felsefi bir yaklaşım olarak ortaya çıkan Dekonstrüksiyonun; mimari üzerindeki etkisi geleneksel mimari anlayışını değiştirerek yapıların yeniden yorumlanmasına ve oldukça farklı yapıların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ortaya çıkan bu yapıların çoğu bulunduğu bölgelerde ikonik yapılar haline gelmiş, bir çok tasarımcıyı ve mimari etkilemiş, günümüz tasarımlarına kadar izlerini sürdürmüştür. 'Dekonstrüktivist Mimarinin 21.Yy Tasarımları Üzerinden Okunması' adlı bu çalışma da, dekonstrüktivist anlayışın 21. Yy mimari tasarım anlayışına etkileri ve bu etkilerin yapı tasarıları üzerinden yeniden yorumlanması incelenmiştir. Bir felsefe yaklaşımının mimari tasarımlardaki etkileri; dekonstrüktivist anlayışa göre tasarım yapan mimarlar ve yapıları üzerinden araştırmada incelenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde mimari felsefenin tanımları yapılmıştır. Bu tanımlar kapsamında dekonstrüksiyon ve dekonstrüktüvizm kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde dekonstrüktivist mimari kavramı açıklanarak 1988 tarihli Moma Sergisine katılan dekonstrüktivist mimarlar ve eserleri incelenip elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde 21.yy yapılarından on beş eser, dekonstrüktivist mimari kriterlerine göre incelenip, elde edilen bulgular sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of Deconstruction, which emerged as a philosophical approach, has changed the traditional understanding of architecture and led to the reinterpretation of the structures and the emergence of interesting structures. Most of these structures have become iconic structures in the regions where they are located, have influenced many designers and architecture and have continued their traces until today's designs. In this study titled Reading Deconstructivist Architecture on 21st Century Designs, the effects of deconstructivist understanding on 21st century architectural design and their reinterpretation through building designs are examined. The effects of a philosophy approach on architecture and according to the deconstructivist approach architects and structures desinged were investigated in the research. In the first part of the research, definitions of new architectural philosophy have been made. Within the scope of these definitions, the concepts of deconstruction and deconstructivism are explained. In the second part, the concept of deconstructivist architecture is explained and deconstructivist architects who participated in the 1988 Moma Exhibition and their works are examined and the findings are obtained.