Çakıldak fındık çeşidinde kimyasal özelliklerin eko-coğrafik bölgelere göre değişimi
Variation according to eco-geogpraphic regions of chemical properties in çakildak hazelnut variety
- Tez No: 619635
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, Çakıldak fındık çeşidinde eko-coğrafik bölgelere bağlı olarak biyokimyasal özelliklerdeki değişimi belirlemek amacı ile 2017 ve 2018 yıllarında yürütülmüştür. Bu amaçla Çatalpınar, Kabataş, Aybastı ilçelerinde yer alan ve 0-250, 250-500, 500-750 ve 750 m rakımın üzerinde Çakıldak fındık çeşidi ile tesis edilmiş 4 bahçe seçilmiştir. Çalışmada biyokimyasal özellikler olarak yağ, protein ve kül oranı, toplam fenolik bileşikler ve antioksidan kapasitesi (DPPH ve FRAP testine göre) incelenmiştir. Eko-coğrafik bölgelere bağlı olarak yağ oranı %52.13 (Çatalpınar) ile %56.19 [Aybastı (Çukur)], protein oranı %18.72 (Çatalpınar) ile %18.87 (Kabataş), kül oranı %2.05 (Kabataş) ile %2.28 (Çatalpınar), toplam fenolik içeriği 489.4 mg 100 g-1 [Aybastı (Ortaköy)] ile 621.6 mg 100 g-1 (Çatalpınar) ve toplam flavonoid içeriği 45.2 mg 100 g-1 [Aybastı (Ortaköy)] ile 49.4 mg 100 g-1 (Çatalpınar), antioksidan kapasitesi DPPH testine göre 794.0 µmol 100 g-1 (Kabataş) ile 1142.2 µmol 100 g-1 (Çatalpınar) ve FRAP testine göre 1116.0 µmol 100 g-1 [Aybastı (Ortaköy)] ile 1516.9 µmol 100 g-1 (Çatalpınar) arasında tespit edilmiştir. Ortalama verilere göre; kül oranı, toplam fenolik içeriği, toplam flavonoid içeriği ve antioksidan kapasitesi üzerine eko-coğrafik bölgelerin önemli bir etkisinin olduğu, buna karşılık yağ ve protein oranı üzerine ise önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ortalama verilere göre protein oranı üzerine eko-coğrafik bölgenin etkisi önemsiz çıkmasına rağmen, bu özelliğin yıldan yıla farklılık gösterebileceği belirlenmiştir. Genel olarak, Çatalpınar eko-coğrafik bölgesinde yetiştirilen Çakıldak çeşidine ait meyvelerin biyokimyasal içeriklerinin diğer eko-coğrafik bölgelere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the change in biochemical properties of Çakıldak hazelnut cultivars due to eco-geographic regions, in 2017 and 2018 years. For this purpose, established with Çakıldak hazelnut cultivar an altitude of 0-250, 250-500, 500-750 and above 750 m were selected 4 orchards. In the study, oil, protein and ash ratio, total phenolic content, total flavonoids content and antioxidant capacity (according to DPPH and FRAP assays) as biochemical properties were investigated. Depending on the eco-geographic regions, was determined from 52.13% (Çatalpınar) to 56.19% [Aybastı (Çukur)] for oil ratio, 18.72% (Çatalpınar) to 18.87% (Kabataş) for protein ratio, 2.05% (Kabataş) to 2.28% (Çatalpınar) for ash ratio, 489.4 mg 100 g-1 [Aybastı (Ortaköy)] to 621.6 mg 100 g-1 (Çatalpınar) for total phenolic content, 45.2 mg 100 g-1 [Aybastı (Ortaköy)] to 49.4 mg 100 g-1 (Çatalpınar) for total flavonoid content and antioxidant capacity was found 794.0 µmol 100 g-1 (Kabataş) to 1142.2 µmol 100 g-1 (Çatalpınar) according to DPPH test and 1116.0 µmol 100 g-1 [Aybastı (Ortaköy)] to 1516.9 µmol 100 g-1 (Çatalpınar) according to FRAP test. According to the average data, it was found that eco-geographic regions had a significant effect on ash ratio, total phenolic content, total flavonoid content and antioxidant capacity, whereas it had no significant effect on oil and protein ratio. Although the effect of eco-geographic regions on oil and protein ratio is not significant according to the average data, it has been determined that there are significant changes in this trait for year to year. The biochemical content of fruit belonging to Çakıldak cultivar grown Çatalpınar eco-geographic region was generally higher than other eco-geographic regions.