Öfke kontrol problemi olan üniversite öğrencilerinde saldırganlık eğilimi ve riskli davranışlar
Agressive tendencies and risk behaviors among university students with anger control problem
  1. Tez No: 619658
  2. Yazar: ADILA MUSTAFAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Öfke, üzüntü, ve sevinç duygularını her birey farklı şekilde yansıtmaktadır. Dünyada şiddet içeren suçlara öfke duygusu eşlik etmektedir. Öfke duygusunun sebep olduğu olumsuzluklardan biri de saldırganlık eğilimidir. Saldırgan davranışlar, insanlarda kalıplaşmış olmakla beraber, canlıyı yakan, yıkan, yokeden şiddet eylemlerini içine alan geniş bir alanı kapsamaktadır. Saldırganlık davranışlarının son zamanlarda artması özellikle üniversite öğrencilerini daha çok etkilemektedir. Bu davranışlar bireyin risk alma davranışlarını sergilemesine sebep olmaktadır. Araştırmada verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anger, sadness, happiness reflects the feelings of each individual in a different way. Violence in the world is accompanied by an emotion of anger. One of the negative effects of anger is the tendency of aggression. Aggressive behaviors, although stereotyped in humans, encompass a wide range of acts of violence that burn and destroy. The recent increase in aggression behaviors affects especially university students more. These behaviors cause the individual to exhibit risk taking behaviors. SPSS 21.0 program was used in the analysis of the data in the research.