Türkiye'nin enerji açığı sorunu ve öne çıkan enerji kaynaklarının incelenmesi
Turkey's energy deficit issue and prominent study of energy resources
  1. Tez No: 619657
  2. Yazar: MERVE KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPER KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi, nüfus artışı, ülkelerin kalkınmasına paralel bir şekilde enerjiye olan ihtiyacı arttırmaktadır. Bu durum enerji açığı sorununu gündeme getirmektedir. Bu bağlamda enerjide yaklaşık %76 oranında dışa bağımlı olan Türkiye'nin enerji kaynakları incelenmeli ve alternatif enerji kaynaklarından enerji üretimi yapılmalıdır. Bu çalışmada ilk olarak enerji kavramı ve sınıflandırılmasından bahsedilmiştir. İkinci bölümde mevcut enerji kaynakları, Türkiye'nin enerji açığı sorununu etkileyen faktörler, enerji piyasaları, elektrik birim fiyatları incelenmiştir. Son bölümde nükleer enerji seçeneği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the advancement of technology, population growth increases the need for energy in parallel with the development of the countries. This raises the problem of energy deficit. In this context, approximately 76% of Turkey is dependent on foreign energy sources of energy should be investiaged and made energy generation from alternative energy sources. In this study, firstly, the concept and classification of energy is mentioned. The second part of available energy resources, factors affecting the issue of Turkey's energy deficit, energy markets, electricity unit price were investigated. In the last section, the nuclear energy option has been evaluated.