Fiziksel engelli bireylerin erişebilirliğinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi: Düzce İstanbul caddesi örneği
Identification and evalutaion of the accessibility of physically disabled individuals: Düzce İstanbul avenue model
  1. Tez No: 619675
  2. Yazar: RANA NURDAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIVANÇ AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Engelli bireyler; sosyal, kültürel, ekonomik ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek ve yaşam kalitelerini arttırmak için uygun fiziksel şartlara ulaşma hakkına sahiptirler. Erişebilirlik kavramı ile aynı ortamı paylaşan bireylerin, eşit şartlarda tüm mekânlara ulaşabilmeleri amaçlanmaktır. Dünyada engelli bireyler için kanunlara yol gösteren ve yapılan uygulamalara belli standartlar kazandıran, önceliği erişebilirlik olan ve tek bir yasa altında birleştirilerek, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri tarafından ''Engelliler için Evrensel Standartlar Kılavuzu (EESK)'' çalışmanın kılavuzu olmuştur. Bu çalışmanın amacı; Düzce ilinin en yoğun kullanıma sahip olan İstanbul Caddesi'ne dikkat çekerek, en yoğun yaya kullanımı olan caddenin, fiziksel engelli bireylerin erişebilirliği, kullanım süresince yaşadığı sorunları, beklentilerini ve bu caddeden yararlanma durumlarını araştırmak ve çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma kapsamında; konu hakkında literatür taraması yapılmış ve arazi gözlem formu doldurularak arazinin, uygunluk veya yeterlilik durumları fotoğraflanmıştır. Ayrıca çalışmanın yöntemi doğrultusunda 80 engelli bireye anket yapılmış. Bulgular İstatistik Spss Versiyon 25 ile analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda; engelli bireylerin kullanımı için problemli olan noktalar tespit edilmiş, kılavuzda yer alan standartlar ile karşılaştırılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
All people with or without disabilities deserve to ''live better'' in cities which is planned and designed in accordance with contemporary conditions. Improving the life quality of disabled persons through accessibility is as important as to have equal vital rights with other individuals. Legal practices for disabled people in the world, have been specified by the United States (US) and European Union (EU) Member States under a single law with the priority of accessibility called as ''Universal Standards for Persons with Disabilities''. In this study, it is aimed to draw attention to Istanbul Avenue which is the most widely used by population of Düzce and where it has access to many points in terms of location, social and cultural aspects and to investigate the problems experienced by the physically disabled individuals during their use, to search the expectations of the disabled individuals and their use of this street. In accordance with the method of the study, a questionnaire was applied to 80 disabled individuals. On-site observations and measurements were made in accordance with to the survey results. The results were analyzed by Spss Statistics Version 25. In the result of this study; problematic points were identified for the use of disabled individuals and recommendations were presented.