Honamlı keçisi oğlaklarında büyüme ve yaşama gücünü etkileyen faktörler
Factors affecting kid growth and survival in Honamli goats
- Tez No: 619674
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Akdeniz Bölgesi Toros Dağlarında yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan Honamlı keçi ırkının bazı döl verimi özellikleri ile oğlaklarda büyüme ve yaşama gücünü etkileyen faktörler incelenmiştir. Araştırmanın materyalini 2011-2016 yılları arasında Konya ili Beyşehir ve Derebucak ilçelerinde ekstansif koşullarda yetiştirilen, Ulusal Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi kapsamındaki 36 sürünün içinden proje boyunca beş yıl aralıksız kaydı alınan 27 sürüden (Ortalama 220 baş teke 4400 baş keçi) toplanan veri kayıtları oluşturmuştur. Araştırma sürülerinde; Doğum oranı, Yaşama gücü, İkizlik oranı, Teke altı keçi başına oğlak sayısı (TAKBOS), Doğuran keçi başına oğlak sayısı (DKBOS), oğlak doğum ağırlığı, sütten kesim ağırlığı, ortalama günlük canlı ağırlık artışına (GCAA) ilişkin beş yıla ait genel ortalamalar sırasıyla; %85, % 87, % 8, 0.94, 1.08, 3.64 kg, 19.14 kg, 172 g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the some reproduction chareacteristics and the Factors affecting kid growth and survival in Honamlı goat breed which are rearing commonly in Taurus mountains in the Mediterranean region of Turkey. The materials of the study was formed with the five years records from 2011 to 2016 of 27 flocks (average 220 bucks and 4400 does) chosen from 36 flocks with in the scope of National Public Small Ruminant Improvement Project, which was raised under extensive conditions in Beyşehir and Derebucak districts of Konya. At the end of the research; kidding rate, survival rate, twin birth rate, fecundity, litter size and the averages for birth weight, weaning weight and daily weight gains for the five consecutive years were found as 85 %, 87 %, 8 %, 0.94, 1.08, 3.64 kg, 19.14 kg, 172 g respectively.