Arayıcı başlık içindeki optoelektronik elemanların hedef tespit mesafesine etkisinin modellenmesi
Modeling of the effect of optoelectronic components in seeker on range
  1. Tez No: 619694
  2. Yazar: DOĞAN UĞUR SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Güdümlü füzelerde hedefi bulan ve takip eden arayıcı başlık içinde farklı tür ve özellikte optoelektronik bileşenler kullanılmaktadır. Bunlar kırılmalı, yansıtmalı, kamalı, ışın yönlendirmeli optik yapılar olabileceği gibi farklı dalga boyunda çalışan dedektörler de olabilir. Arayıcı başlığın hedef tespit mesafesini hesaplamak için birçok parametreyi dikkate almak gerekmektedir. Bunlardan en önemlilerinden biri, füzenin yüksek hızından ötürü oluşan ısıl perdenin etkisidir. Bu ısıl perde ses hızından hızlı füzelerde dedektörü kör edeceğinden ötürü, en uzak hedef tespit mesafesini görebilmek için optimizasyonu önemlidir. Bu çalışmada, orta kızılötesi dalgaboyu aralığındaki (3- 5 µm) arayıcı başlığa sahip ses hızından hızlı füzelerde, hedef tespit mesafesini etki eden optoelektronik devre elemanlarının optimizasyonu yapılarak en uzun hedef tespit mesafesini sağlayacak sistem konfigürasyonu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In guided missiles, optoelectronic components of different types and characteristics are used in seekers which find and follow the target. These may be refractive, reflective, wedge, beam-oriented optical structures or detectors operating at different wavelengths. It is necessary to consider several parameters to calculate target detection range of the seeker. One of the most important parameters is the heat shield at dome caused by drag effect. As a result of high speeds heat shield may cause the detector to saturate and, the optimization of maximum target detection range becomes important. In this study, the system configuration that will provide the longest range will be found by optimizing the optoelectronic elements in the middle infrared wavelength seeker (3-5 µm) which is affected by high missile speed larger than the speed of sound