Rönesans'ta müzik aletleri konulu resimler ve 20. yüzyıl resim sanatında müziğin etkisi
  1. Tez No: 61970
  2. Yazar: ESİN GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. ERGİN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Rönesans kültür hayatında en büyük önemi taşıyan son çağda'. Dahilerin çağı olarak bilinir. Başka hiçbir dönemde müzik aletine bu kadar önem verilmemiştir. Rönesans ressamları, resimlerinde müzik aletine fazlasıyla yer vermiştir. Rönesans resminde görülen müzisyen melekler, kimi resimde müzik aleti çalarken, kimisinde de koro halindedir. Müzisyen melekler dini müziği anlatmaktadır. Diğer resimlerde müzik aletleri eğlence ortamında ya da günlük yaşam içerisinde dindışı müziğin yapıldığını anlatmaktadır. 20. yüzyılda ise müzik oldukça karmaşık olan sanat ortamında ressamları etkilemiştir. Özellikle Der Blaue Reiter (Mavi Binici) grubu birbirleriyle müziğin resimdeki etkisi konusunda düşünce alış-verişi içerisinde bulunmuş ve bu yönde oldukça fazla eser vermişlerdir. Müziğin biçimlendirme öğelerinden yararlanan bu sanatçılar genellikle ses-renk özdeşliği üzerinde durmuşlardır. 20. yüzyılda ressamlar genellikle klasik müzikten etkilenerek resim yapmışlarsa da, Mondrian ve Matisse' de bu etkilenme, caz müziği olarak kendisini daha farklı bir şekilde ortaya koyuyor. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Renaissance is the most important age until today. At the same time, it 's known as a genious time. Musical instrument was very important in Renaissance. Renaissance 's artists have painted musical instruments as a subject in their arts. In Renaissance, angels have been painted too much while playing instruments or as a chorus. It was telling religious music. In the other pictures, instruments were telling unreligious music as an amusement or used by in the daily life. 20th century which was very complex environment, effected in all the artists. The artists who have been used forming materials of music that they were intrested in voice- color equivalent. Especially, the group of Der Blaue Reiter have painted with musical effected They have talked about music and art in all their art life. They were intrested in musical efficient in art. In 20th century, artist were effected in classical music. In Mondrian and Matisse paintings, jazz was very important as a different from the others.