Tanıtım filmi ve yapım süreci [Film (VHS video kaset)]
- Tez No: 61972
- Danışmanlar: PROF. SABRİ ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Tanıtım filmi kurum veya kuruluşların kendilerini tanıtmak, şirket anlayışları ve işleyişi hakkında bilgi vermek, yapabildiklerini anlatmak için hazırlattıkları film türüdür. Tanıtım filmi bilgi verici olmalıdır. Bilgi verirken görsel efektlerden ve bilgisayar grafik animasyon tekniklerinden yararlanır. Anlatım tekniği kurumun misyonundan farklı olabilir. Akıcı ve hızlı olması gereken tanıtım filmleri olabildiğince kısa olmalıdır. Tanıtım Alimleri diğer film türleri içinde bütçesi en düşük olanıdır. Seslendiği kitle düşünülürse reklam filmiyle arasındaki fark ortaya çıkar ve düşük maliyetle yapılmasının nedeni anlaşılır. Tanıtım filminde kesin senaryo yazılamaz. Belirli bir söz düzeni yapılır ve buna göre çekim gerçekleştirilir. Çekim gerçek mekanlarda yapıldığı için zor şartlar altında çalışılır. Bir banka şubesi veya bir fabrika çekim mekanı olabilir. Tanıtım filminde kurgu çalışmanın yarısıdır. Non - linear kurgu sistemleri (manyetik bantsız sistem ) tanıtım filmi sektöründe özellikle hızlı ve pratik çalışması nedeniyle tercih edilir. Türkiye'de tanıtım filimciliği yeni oluşmaya başlayan bir sektördür. Bu film türü özellikle reklam filminde ayrı tutulmalı ve bütçelendirme ve yapım aşamasında kendine özgü düşünülmelidir. Bu alanda uzmanlaşmış ekipler ve yapımevleri olmalıdır. IIIŞirketler reklama nasıl önem veriyorlarsa tanıtıma da ilgi göstermeliler ve bunu bir bakıma iletişim dünyasının gereği olarak ele almalıdırlar. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Corporate Video is a type of film which enables companies to introduce themselves and give imformation about the company and its policies. A corporate video purpose is to give information, when giving this information it must make use of special visual effect techniques and 3 D animation. This technique of explanation may possibly be different from the company's mission. Corporate videos must be fast, fluid and as short as possible. Corporate videos have the lowest budget compared with other types of film. If we consider the target audience, a clear difference can be seen between commercials and corporate videos and also the reasoning for its low budget. For a corporate video there is no definate script written only a speech is prepared and according to this the shooting is structured. The shooting is performed on real locations, therefore under difficult conditions, such as banks, factories etc. In a corporate film editing is half of the work. Non linear editing systems are preferable in the corporate video sector due to its fast practical functioning. In Turkey corporate Video is a newly growing sector. This kind of film is different from commercials, therefore when budgetingand producing the film it must be considered special on its own. There must be teams of erperts and good studios available. Companies must give as much attention to corporate videos as they do to commercials and recognize this as a necessity of the communication world. VI