Measurement of the inclusive production of the d*0 (2007) meson in hadronic z decays with the aleph detector at the lep collider
Lep çarpıştırıcısı üzerindeki aleph dedektöründe, hadronik z bozunumlarındaki d*0 (2007) mezonu ölçümü
  1. Tez No: 619746
  2. Yazar: UYGAR ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİNGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
LEP çarpıştırıcısı üzerindeki ALEPH dedektörü verileri kullanılarak, hadronik Z bozunumlarındaki cazibe kuark içeren D*0 (2007) mezonunun üretim hızı ölçümleri yapılmıştır. ALEPH dedektörü ile 1991 ve 1995 yılları arasında kaydedilmiş verilerden, toplamda 3,239,746 hadronik olay seçilmiştir. D*0 D0 pi0 bozunumları x_E >= 0.3 olacak şekilde imar edilmiştir. Burada, x_E = E_D*0 / Ebeam olarak alınmıştır. Hadronik olay başına ortalama D*0 mezonu bolluğu: = 0.289 +- 0.031 +- 0.067 +- 0.009 olarak hesaplanmıştır. Buradaki birinci hata, istatistiksel, ikinci hata sistematik hatadır. Üçüncü ise x_E = 0 bölgesi için yapılan uzatma işleminden gelen hatadır. Üretim hızı ve diferansiyel tesir kesiti ölçümleri, Monte Carlo tahminleri ile karşılaştırılmıştır. Çoklu değişken sınıflandırma analinize dayanan yapay zeka uygulamalarından makina öğrenimi algoritmalarının, sinyal saflığında bariz bir biçimde iyileşme sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A measurement of the inclusive production rate of the charmed D*0 (2007) meson in hadronic Z decays is performed using data from the ALEPH detector at the LEP collider. A total of 3,239,746 hadronic events are selected from data recorded by ALEPH from the 1991 to 1995 running periods. Decays of D*0 D0pi0 are reconstructed for x_E >= 0.3 where x_E = E_D*0 / Ebeam. The average D*0 multiplicity per hadronic event is evaluated to be: =0.289 +- 0.031 +- 0.067 +- 0.009 where the first error is statistical and the second is systematic. The third error is from the extrapolation to x_E = 0. The rates and differential cross-sections are compared with Monte Carlo model predictions. The signal significance is improved explicitly by applying machine learning algorithms based on Multi Variate classification methods of artificial intelligence applications.