Mersin ilinde kırsal kalkınma destekleri kapsamında bazı yenilenebilir enerji yatırımlarının enerji verimliliğinin araştırılması
Investigation of energy efficiency of some renewable energy investments within the rural development support in Mersin
- Tez No: 619761
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Mersin ilinde, kırsal kalkınma destekleri kapsamında desteklenen yenilenebilir enerji kullanılan tarıma dayalı yatırımlarda enerji verimliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda desteklenen ve faaliyet gösteren bazı tarımsal işletmelerin enerji verimliliği, kurulan yenilenebilir enerji tesisi ile birlikte gerçekleşen katma değer ve karbondioksit salımındaki azalma miktarı belirlenmiştir. 118,80 kW kapasiteli olarak kurulan yerfıstığı işleme tesisinde, 1 yılda toplam 182.952 kW elektrik üretimi gerçekleşmektedir. GES yatırımından sonra, tesisin enerji verimliliği %55,52 oranında artmıştır. Tesisle 1 kW enerjiye karşılık yaratılan katma değer ise 1,26 TL/kW artmıştır. Karbondioksit salımındaki azalma ise hidroelektrik ve termik santrallerde üretilen elektriğe göre sırasıyla 91.476 kgCO2 ve 3.567.564 kgCO2 olarak gerçekleşmiştir. Keçiboynuzu işleme tesisi 297 kW kapasiteli olarak kurulmuştur ve 1 yılda toplam 490.050 kW elektrik üretimi gerçekleşmektedir. Bununla birlikte tesisin enerji verimliliği % 68,47 oranında artmıştır. 1 kW enerjiye karşılık katma değer ise 165,284 TL/kW artmıştır. Karbondioksit salımındaki azalma ise hidroelektrik ve termik santrallerde üretilen elektriğe göre sırasıyla 245.025 kgCO2 ve 9.555.975 kgCO2 olarak gerçekleşmiştir. Muz üretim tesisi 100 kW kapasiteli olarak kurulmuştur ve 1 yılda toplam 191.000 kW elektrik üretimi gerçekleşmektedir. Tesisin enerji verimliliği %56,55 oranında artmıştır. Tesiste 1 kW enerjiye karşılık yaratılan katma değer ise 3,03 TL/kW artmıştır. Karbondioksit salımındaki azalma ise hidroelektrik ve termik santrallerde üretilen elektriğe göre sırasıyla 95.500 kgCO2 ve 3.724.500 kgCO2 olarak gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate energy efficiency in agriculture based investments using renewable energy supported within the scope of rural development supports in Mersin. In this context, some agricultural enterprises supported and operating, energy efficiency, added value realized with the renewable energy facility established, and the amount of decrease in carbon dioxide emissions were determined. At the peanut processing plant established with a capacity of 118.80 kW, a total of 182.952 kW of electricity is produced in 1 year. After the GES investment, the energy efficiency of the facility increased by 55.52%. The added value created for the facility with 1 kW energy increased by 1.26 TL / kW. The decrease in carbon dioxide emission was 91.476 kgCO2 and 3.567.564 kgCO2, respectively, according to the electricity produced in hydroelectric and thermal power plants. Carob processing plant was established with a capacity of 297 kW and a total of 490.050 kW electricity is produced in 1 year. However, the energy efficiency of the facility increased by 68.47%. The value added for 1 kW energy increased by 165,284 TL / kW. The decrease in carbon dioxide emission was 245.025 kgCO2 and 9.555.975 kgCO2 respectively, according to the electricity produced in hydroelectric and thermal power plants. Banana production facility was established with a capacity of 100 kW and a total of 191,000 kW of electricity is produced in 1 year. The energy efficiency of the facility has increased by 56.55%. The added value created in the facility against 1 kW of energy increased by 3.03 TL / kW. The decrease in carbon dioxide emission is 95.500 kgCO2 and 3.724.500 kgCO2, respectively, according to the electricity produced in hydroelectric and thermal power plants.