Kırsal kalkınmanın finansmanı kapsamında Türkiye'de Avrupa Birliği katılım öncesi yardım aracı uygulamalarının KOBİ ler açısından değerlendirilmesi: Mersin ili örneği
- Tez No: 559794
- Danışmanlar: PROF. İLHAN EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Birçok ülkede olduğu gibi Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ülkemizde de üretimin lokomotifi konumundadır. Kırsal alanların kalkınması konusunda da girişimci ve esnek yapıları ile Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere önemli görevler düşmektedir. Kırsal kalkınma kapsamında KOBİ'leri harekete geçmeye teşvik eden Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) 2007-2013 ve 2014-2020 dönemleri için uygulamaya konulmuş olup bu programın sağladığı finansman kaynaklarına KOBİ'lerin farkındalıkları paralelinde ilgileri de artmaktadır. Çalışmamızın konusu kırsal kalkınmayı hedef alan IPARD Programı uygulamalarının kırsal alanda faaliyet gösteren KOBİ'lere etkilerini ve etkinliğini keşfetmek ve değerlendirmektir. Çalışmamızda bu değerlendirmeleri yapabilmek için Mersin ilinde IPARD I (2007-2013) programından faydalanan işletmelere anket uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucu elde edilen veriler bilgisayarda SPSS 23 Programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ilk önce frekans dağılımlarını ortaya koyan tanımlayıcı verilere yer verilmiştir. Devamında ilişkili değişkenleri bir araya toplayarak daha az sayıda faktör elde edebilmek için Faktör Analizi yapılmıştır. Faktör analizi ile daha az sayıda yapıya/ örüntüye indirgenen faktörler Regresyon Analizine tabi tutulmuş olup sonucunda IPARD sonrası işletmelerin fiziki imkânlarının ve memnuniyet düzeylerinin artmasının performanslarını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As in many countries, Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) are the locomotives of production in our country. Small and Medium Enterprises, along with their entrepreneurial and flexible structures, have significant function/s for the development of rural areas. The European Union Instrument for Pre-Accession Assistance on Rural Development (IPARD) programme, which encourages SMEs to take action within the scope of rural development, has been implemented for the periods 2007-2013 and 2014-2020 and SMEs' interest in the financing resources provided by this programme is increasing in parallel with their awareness. The study aims to explore and evaluate the impact and effectiveness of IPARD Programme projects/applications that aim rural development on SMEs operating in rural areas. In this study, a questionnaire was administered to the enterprises that have benefited from IPARD I (2007-2013) programme in Mersin, in order to realize these evaluations. The data obtained by the questionnaire were analyzed in SPSS 23 software in the computer. As a result of the analysis, first was used descriptive statistics to provide frequency distributions. Afterwards, Factor Analysis was performed in order to collapse related variables into a few underlying factors. Factors reduced to fewer numbers/patterns by the factor analysis were subjected to Regression Analysis. As a result, it has been observed that the increase in physical facilities and satisfaction levels of enterprises after IPARD positively affect their performance.