Doğu Karadeniz sahil şeridinde (Trabzon, Giresun ve Rize) bulunan kadın balıkçıların sosyo ekonomik durumları
Socioa economic structure of the fisherwomen working in the Eastern Blacksea (Trabzon, Giresun and Rize) coastline
- Tez No: 619762
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTUĞ DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Giresun ili Eynesil İlçesinden, Rize ili Pazar İlçesi arasında kalan 173.1 km'lik alanda bulunan 40 kadın balıkçı ile anket uygulanarak görüşme yapılmıştır. 2017 yılı şubat ayından başlayarak 2018 yılı haziran ayı da dahil olmak üzere balıkçıların sosyo ekonomik profili incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Doğu Kardeniz'de kadın balıkçıların ülkemizin diğer bölgelerindekine benzer orta yaş üzerinde olduğu (41–55 yaş arasında), %90'ının evli olduğu ve eşlerine balıkçılıkta yardım ettikleri ortaya çıkmıştır. Kadın balıkçıların eğitim durumları incelediğinde %61,9'unun ilkokul mezunu olduğu ve bu oranın diğer bölgelerden yüksek bulunduğu tespit edilmiştir. Kadın balıkçıların büyük çoğunluğunun sosyal güvencesinin buunduğu ve balıkçılık dışı gelir getiren farklı uğraşlarının olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 40 fisherwomen from Eynesil District of Giresun, between Pazar District of Rize Province were interviewed by applying a questionnaire. Starting from February 2017, socio-economic profile of fishermen including June 2018 was examined. As a result of the study, it was found that female fishermen in the Eastern Kardeniz are above the middle age (between 41 and 55 years of age) similar to those in other regions of our country, 90% are evil and help their spouses in fishing. When the educational status of female fishermen was examined, it was found that 61,9% were primary school graduates and this rate was higher than other regions. It has been revealed that the majority of female fishermen have social security and do not have any different activities that bring non-fishing income.